Więcej zawieszonych jednoosobowych działalności. PIE: liczba nowych i zamykanych zbliżona do średniej
Liczba nowych oraz zamykanych działalności gospodarczych w styczniu 2022 była zbliżona do średniej z lat ubiegłych. Nastąpił też lekki wzrost liczby zawieszanych działalności - poinformowano w Tygodniku Gospodarczym PIE. W styczniu działalność zawiesiło 27 tys. podmiotów.
2022-02-17, 11:16
"W styczniu wyrejestrowano 31,1 tys. przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 30 proc. względem ubiegłego roku. Wysoka dynamika to jednak efekt statystyczny. Porównanie następuje do okresu, w którym liczba zamykanych firm była bardzo niska z uwagi na działanie tarcz finansowych. W rzeczywistości wartość jest zbliżona do średnich wyników z poprzednich sześciu lat" - podano w opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zamykanych jest więcej spółek cywilnych
Według autorów analizy podobne tendencje można zaobserwować w przypadku nowo rejestrowanych działalności gospodarczych. W styczniu pojawiło się 32,5 tys. firm, co oznacza wzrost o 13 proc. W publikacji PIE stwierdzono, że także w tym przypadku porównanie następuje do okresu obowiązywania restrykcji epidemicznych, w którym otwierano mniej firm.
"Reformy podatkowe wpłynęły na strukturę prawną tworzonych podmiotów. Zamykanych jest więcej spółek cywilnych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Częściej pojawiają się z kolei spółki z ograniczoną odpowiedzialności oraz spółki handlowe. Bieżące dane nie pozwalają określić, czy będzie to trwała tendencja" - czytamy w publikacji PIE.
Różnice dotyczą trzech sektorów
Według ekspertów PIE widoczny jest także silniejszy wzrost zawieszania jednoosobowych działalności gospodarczych. W styczniu działalność zawiesiło 27 tys. podmiotów.
REKLAMA
"Wyraźne różnice dotyczą jednak trzech sektorów gospodarczych: usług profesjonalnych (np. księgowych, marketingowych czy prawnych), budownictwa oraz przemysłu. To prawdopodobnie efekt powrotu na etat osób, które wcześniej zatrudnione były na podstawie umów B2B" - podkreślono w publikacji Instytutu.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA