Spadł rosyjski eksport broni, ale Europa się dozbraja. Zobacz raport Instytutu Badań nad Pokojem
Rosja, która w latach 2017-2021 odpowiadała za 19 proc. całego eksportu najważniejszych rodzajów broni, w latach 2012-2016 i 2017-2021 odnotowała spadek eksportu o 26 proc.
2022-03-16, 10:13
Ogólny spadek rosyjskiego eksportu broni wynikał niemal w całości ze spadku dostaw broni do dwóch odbiorców: Indii i Wietnamu. W najbliższych latach spodziewanych jest jednak kilka dużych dostaw broni z Rosji do Indii.
Europa jest regionem świata, który znacznie zwiększył import broni, zanim Rosja zaatakowała Ukrainę. Państwa kontynentu w nadchodzącej dekadzie jeszcze bardziej wzmocnią swoje zdolności obronne - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
Europa się zbroi
W opublikowanym w poniedziałek opracowaniu SIPRI wskazuje, że import broni przez kraje Europy w latach 2017-2021 wzrósł o 19 proc. w porównaniu z pięcioma poprzednimi latami. Najwięcej uzbrojenia nabyły Wielka Brytania, Holandia oraz Norwegia, a inne państwa regionu złożyły duże zamówienia na nową broń, przede wszystkim samoloty bojowe z USA.
- Poważne pogorszenie stosunków między większością państw europejskich a Rosją było ważnym impulsem do zwiększenia zakupów broni przez kraje Europy, zwłaszcza przez państwa, które nie mogą oprzeć się wyłącznie na własnym przemyśle obronnym - stwierdził badacz transferów broni Pieter Wezeman.
REKLAMA
Jak przypomina SIPRI, po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego, Niemcy w ramach historycznej zmiany zapowiedziały poważne inwestycje w zbrojenia, Dania i Szwecja ogłosiły ambitne cele w podwyższeniu wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.
SIPRI dodaje, że również Ukraina, posiadająca własny przemysł obronny, także kupowała broń w ciągu ostatnich pięciu lat, głównie od Czech - 41 proc. oraz od USA - 31 proc.
- Trwa wyścig o uratowanie ukraińskiej sieci energetycznej. PSE mogą podłączyć linię o napięciu 750 kV
PolskieRadio24.pl/ PAP/ SIPRI/ mib
REKLAMA
REKLAMA