Jest zgoda na przejęcie PGNiG przez Orlen. Obajtek: połączenie to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. To kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu - ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek.
2022-03-16, 11:38
Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu.
Jednocześnie PKN ORLEN oraz PGNiG zobowiązują się m.in. do zawarcia przynajmniej na 10 lat umowy powierzającej GSP lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych stanowiącego własność podmiotu powstałego w wyniku połączenia obu spółek.
Obecnie GSP pełni funkcję operatora systemu magazynowania paliw gazowych w instalacjach magazynowych, które są własnością PGNiG.
Na realizację środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.
REKLAMA
Budowa koncernu multienergetycznego
- Zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie. Finalizacja procesu połączenia PKN ORLEN, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach - podkreśla prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Najpierw Lotos, teraz PGNiG
W komunikacie zaznaczono, że połączenie PKN Orlen z PGNIG i Grupą LOTOS, a wcześniej z Grupą Energa to szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługującego ponad 100 mln klientów w Europie Środkowej. Będzie on bazował na silnych stronach każdej ze spółek i ich przewagach kompetencyjnych. Integracja aktywów pozwoli na zwiększenie skali działalności i poprawę stabilności finansowej. Tylko silny koncern będzie w stanie realizować inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisujące się równocześnie w wizje zeroemisyjnej gospodarki - czytamy.
- Bezpieczeństwo energetyczne. Prezes PKN Orlen: portfel kontraktów zabezpiecza dostawy ropy z różnych kierunków
- Prezes Orlenu: obniżamy ceny paliw na stacjach
Cały proces przejęcia PGNiG przez Orlen ma się zakończyć do końca tego roku. Z kolei przejęcie Lotosu zostanie najprawdopodobniej sfinalizowane jeszcze latem.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA