Afryka Zachodnia w obliczu historycznego kryzysu żywnościowego. Wojna na Ukrainie ograniczyła podaż zbóż

Afryka Zachodnia stoi w obliczu najgorszego kryzysu żywnościowego w historii spowodowanego konfliktami, suszą oraz wpływem wojny na Ukrainie na ceny i dostępność żywności. Około 27 milionów ludzi w tym regionie cierpi z powodu głodu, a do czerwca liczba ta może wzrosnąć do 38 milionów, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i stanowi historyczny rekord.

2022-04-05, 08:12

Afryka Zachodnia w obliczu historycznego kryzysu żywnościowego. Wojna na Ukrainie ograniczyła podaż zbóż
Przez Polskę transportowane jest na Zachód drogą kolejową ukraińskie zboże.Foto: shutterstock/Aleksandr Rybalko

Duże połacie Afryki Zachodniej, w tym części Burkina Faso, Mali, Nigru i Nigerii, borykają się z rebeliami islamskimi, które zmusiły miliony ludzi do opuszczenia swoich ziem. Wraz z Czadem, kraje te są najbardziej dotknięte głodem. W regionie nasiliły się również powodzie i susze, co jest skutkiem zmian klimatu i utrudnia prowadzenie działalności rolniczej. Według danych Sieci Zapobiegania Kryzysom Żywnościowym w Afryce Zachodniej produkcja zbóż w roku 2021/22 spadła o 39 proc. w Nigrze i o 15 proc. w Mali.

Skutki wojny na Ukrainie

Ponadto ceny żywności na świecie gwałtownie wzrosły, a handel został zakłócony z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Sieć Zapobiegania Kryzysowi Żywnościowemu twierdzi, że negatywny wpływ miało również zamknięcie granic z powodu epidemii COVID-19.

- To, co jest nowe i pogarszające się, to przede wszystkim przesiedleńcy i porzucone ziemie z powodu konfliktu, ale także nowe czynniki napędzające - powiedział Assalama Dawalack Sidi, dyrektor regionalny Oxfam na Afrykę Zachodnią i Środkową.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) sześć krajów Afryki Zachodniej importuje 30-50 proc. swojej pszenicy z Rosji i Ukrainy. Sidi ostrzega, że wojna na Ukrainie może również spowodować przekierowanie bardzo potrzebnych funduszy z regionu.

REKLAMA

- Wielu darczyńców już zapowiedziało, że może zmniejszyć fundusze dla Afryki, aby zapłacić za uchodźców w Europie - powiedziała.


Zbiory zbóż w Polsce. Źródło: PAP Zbiory zbóż w Polsce. Źródło: PAP

Reakcja USA

- Stany Zjednoczone muszą zwiększyć pomoc żywnościową, aby zapobiec głodowi milionów ludzi, gdyż inwazja Rosji na Ukrainę zagraża globalnym dostawom zboża - oświadczyli członkowie dwupartyjnej grupy ds. głodu w Senacie USA.
Kongres uchwalił pomoc dla Ukrainy w wysokości 13 miliardów dolarów 9 marca, ale 2,65 miliarda dolarów przeznaczonych w pakiecie na żywność i inną pomoc humanitarną nie wystarcza, by rozwiązać problem niedoborów żywności na świecie.

Jak powiedział jeden z pracowników Kongresu znający te plany, będą oni zabiegać o kolejne miliardy dolarów jako część każdego przyszłego projektu ustawy COVID-19 lub pomocy dla Ukrainy.

- Demokraci i Republikanie w Kongresie muszą szybko się zjednoczyć i zatwierdzić nadzwyczajną pomoc żywnościową na świecie, aby zapobiec śmierci głodowej dziesiątek milionów ludzi, w tym milionów dzieci - powiedział Reutersowi senator Cory Booker, Demokrata z New Jersey.

REKLAMA

Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) ogłosił, że ma niedobór środków finansowych w wysokości 9 miliardów dolarów. Według agencji, przed inwazją 44 miliony ludzi w 38 krajach było na skraju głodu. Obecnie napływ uchodźców z Ukrainy i zakłócenia w wiosennym sezonie sadzenia roślin w tym kraju grożą doprowadzeniem głodu na świecie do "katastrofalnego" poziomu. Rosja i Ukraina razem odpowiadają za około 25 proc. światowego eksportu pszenicy, a WFP otrzymuje około 50 proc. swoich towarów z Ukrainy.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ Associated Press/ Bloomberg/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej