more_horiz
Gospodarka

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 10:30
Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Dolna stawka PIT będzie obniżona do 12 proc. od 1 stycznia 2022 r., a w zaliczkach - od 1 lipca 2022 r.
Dolna stawka PIT będzie obniżona do 12 proc. od 1 stycznia 2022 r., a w zaliczkach - od 1 lipca 2022 r.Foto: PAP

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział na antenie Radia Plus, że resort rozważa wprowadzenie możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców.

W poniedziałek zakończyły się konsultacje

- To jest główny postulat, który się przewija w tych konsultacjach. W związku z tym, że zmieniamy zarówno na liniówce jak i ryczałcie, dając możliwość do limitu odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, tym samym pomniejszenia podatku dla tych przedsiębiorców, ale jednocześnie obniżamy skalę o 5 punktów procentowych, czyli o 30 proc., to przedsiębiorcy powinni ponownie mieć możliwość wyboru, co jest dla nich bardziej korzystne - powiedział Artur Soboń.

Dopytywany, jak prawdopodobne jest wprowadzenie takiej możliwości, zastrzegł, iż "pod warunkiem, że to będzie systemowa propozycja w rozliczeniu rocznym - o takiej formule możemy rozmawiać".

W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.

Dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc.

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.


W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3.089 zł do 16.061,28 zł w 2022).

"Termin lipcowy jest całkowicie realny"

Wcześniej, na antenie radiowej Jedynki, przedstawiciel Ministerstw Finansów powiedział, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt zmian podatkowych trafi na posiedzenie Sejmu w ostatnim tygodniu kwietnia.

- Jeśli uda nam się zebrać w tym tygodniu uwagi, które spłynęły w ramach konsultacji projektu zmian w podatku PIT, w przyszłym tygodniu możemy rozpocząć ścieżkę rządową i na koniec kwietnia projekt może trafić do Sejmu. Wówczas termin lipcowy jest całkowicie realny - powiedział Artur Soboń.


Według wiceministra, gdy przepisy wejdą w życie, tak jak planowano, dolna stawka PIT będzie obniżona do 12 proc. od 1 stycznia 2022 r., a w zaliczkach, czyli - jak powiedział - w "naszych wynagrodzeniach" - od 1 lipca 2022 r.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem