Umowa podpisana. Zabytkowy dworzec w Sochaczewie przejdzie metamorfozę
Dworzec w Sochaczewie na Mazowszu czeka remont i modernizacja. Władze spółki PKP, do której należy obiekt właśnie podpisały umowę na prace. Inwestycja jest prowadzona w ramach tak zwanego programu dworcowego. W ciągu kilku lat kolejarze zmodernizują około 200 takich obiektów.
2022-04-08, 11:50
Dworzec w podwarszawskim Sochaczewie to jeden z cennych zabytków kolejowych. Został wybudowany na początku dwudziestego wieku, w 1901 roku. Niewielki budynek w styku neorenesansowym zaprojektował Czesław Domaniewski. Remont ma być tak przeprowadzony, by z jednej strony zachować zabytkowe walory nieruchomości, z drugiej zaś, by podróżni mogli korzystać ze współczesnych udogodnień.
Dworzec odzyska dawny blask
Renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy cynkowej. Ciekawostką na fasadzie budynku będzie umieszczenie w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.
Modernizacja dworca oznacza również zmiany wewnątrz budynku. Na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyska on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.
- PKP Intercity inwestuje w stacje i zaplecze. Wiemy o jakie sumy chodzi
- Pociągi pojadą szybciej po Centralnej Magistrali Kolejowej. Jest umowa na kolejne prace
Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Tradycja, nowoczesność i ekologia
Kolejarze pamiętają też o ekologii. Z projektu wynika, że inwestor pamięta także o ekologii. Dach dworca zostanie ocieplony od wewnątrz, a nowa stolarka okienna nie będzie przepuszczać ciepła. To oznacza oszczędności w ogrzewaniu. Oszczędny będzie także nowy system oświetlenia. Zupełnie nowe będą także instalacje monitoringu, systemy przeciwpożarowe i sygnalizacji antywłamaniowych.
Zmieni się też otoczenie dworca. Obok budynku pojawi się wiata rowerowa. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny. Zostaną wybudowane także nowe perony dla autobusów, postój taksówek i miejsca parkingowe. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na dotychczasowym miejscu.
Dworzec w Sochaczewie jest sklasyfikowany jako dworzec regionalny. Obsługuje on około 6 tysięcy pasażerów na dobę.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA