Ile podmiotów wpisano do rejestru REGON? Nowe dane GUS

2022-04-11, 11:31

Ile podmiotów wpisano do rejestru REGON? Nowe dane GUS
Ustawa podnosi kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Zwolnione będzie nabycie własności na kwotę 36.120 zł od jednej osoby lub 108.360 zł od kilku osób - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.Foto: Shutterstock.com/Africa Studio

Według stanu na koniec marca 2022 roku do rejestru REGON wpisanych było prawie 4,86 mln podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 0,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej - podał GUS w komunikacie.

Na koniec marca 2022 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 859,1 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 3,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W marcu liczba nowo zarejestrowanych podmiotów wyniosła 35 tys. 250. To wzrost o 16,6 proc. w stosunku do lutego br.

Rośnie liczba firm handlowych

Jak wskazano w komunikacie GUS wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano dla spółek handlowych (o 8,5 proc.), w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 7,8 proc.).

Liczba nowo zarejestrowanych spółek cywilnych zwiększyła się o 2,4 proc. Wśród podmiotów nowo zarejestrowanych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 77,1 proc. ogółu nowo zarejestrowanych podmiotów.

Liczba podmiotów wyrejestrowanych w marcu wyniosła nieco ponad 23 tys. - o 22,9 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla spółek (o 30,1 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 22,3 proc.).

Ile było firm zawieszonych?


Jak dodano w komunikacie GUS, na koniec marca liczba podmiotów z zawieszoną działalnością wynosiła nieco ponad 602,4 tys.

"Podmioty z zawieszoną działalnością na koniec marca 2022 r. stanowiły 12,4 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON. Wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w sekcji obsługa rynku nieruchomości (o 3,1 proc.), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 2,5 proc.), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 2 proc.)" – podano w komunikacie GUS.

PR24/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej