Samorządy mają pieniądze na pomoc uchodźcom. Rząd przekazał już ponad miliard złotych
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy Paweł Szefernaker poprosił, by samorządy wypłacały środki osobom i instytucjom pomagającym Ukraińcom. Podał, że w skali kraju do piątkowego poranka przelano 1 mld zł na konta samorządów na wszelkie kwestie związane z pomocą uchodźcom i środki dla tych, którzy im pomagają.
2022-04-22, 10:42
- Te wypłaty powinny iść na bieżąco - zaznaczył Paweł Szefernaker.
Apelował też w imieniu administracji rządowej, aby samorządy wnosiły o środki z budżetu na ten cel i dziękował tym samorządowcom, którzy to na bieżąco robią.
Podał, że w skali kraju do piątkowego poranka przelano 1 mld zł na konta samorządów na wszelkie kwestie związane z pomocą uchodźcom i środki dla tych, którzy im pomagają.
Zapewnił, że zapotrzebowanie na środki ze strony samorządów jest i będzie realizowane na bieżąco.
REKLAMA
Polacy z własnych pieniędzy ponoszą wydatki
Według szacunków w Polsce przebywa obecnie niespełna 2 mln uchodźców z Ukrainy.
- Wojewodowie wypłacają na bieżąco środki samorządom. Łącznie, nie tylko te "40 Plus" (świadczenie dla osób goszczących w swoich domach uciekinierów wojennych), ale także inne środki, o które zabiegają samorządy, które zakładają wszelka pomoc - od pomocy humanitarnej, poprzez systemową - uchodźcom - powiedział wiceminister.
Przyznał, że "w niektórych gminach te pieniądze nie dotarły do osób, które złożyły wnioski".
Posłuchaj
- Od strony rządu robimy wszystko, żeby było to realizowane na bieżąco. Zdarza się, że samorządy zbierają więcej tych wniosków i dopiero wtedy występują do rządu. Stronie rządowej zależy na tym, aby Polacy otrzymali te środki bez zbędnej zwłoki, ponieważ z własnych pieniędzy zakładają wydatki na pomoc uchodźcom - zapewnił Paweł Szefernaker.
REKLAMA
95 proc. uchodźców, to kobiety i dzieci
Pełnomocnik rządu ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy wyjaśnił, że ok. 600 tys. uchodźców znalazło schronienie u polskich rodzin. W ciągu miesiąca prawie 1 mln uciekinierów wojennych zarejestrowało się w bazie PESEL.
- Ci, którzy się rejestrują będą chcieli dłużej w Polsce zostać - ocenił.
Zwrócił uwagę, że 95 proc. uchodźców, to kobiety i dzieci.
- Trzeba do tego dostosować rynek pracy - przyznał.
REKLAMA
Poinformował, że niebawem zostanie uruchomiony portal pośrednictwa pracy. Ukraińcy będą mogli się na nim zalogować i pozostawić informacje dotyczące o swoim wykształceniu, doświadczeniu i preferencjach zawodowych, tak żeby przedsiębiorcy mogli ich szybciej adoptować do rynku pracy.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA