more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen rozważa inwestycje w energetykę wiatrową na Litwie. Podano termin

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 14:53
PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach. Lądowa farma wokół Możejek powinna powstać w ciągu dwóch lat.
Orlen wystartuje w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej o mocy 700 MW w litewskiej części Bałtyku.
Orlen wystartuje w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej o mocy 700 MW w litewskiej części Bałtyku.Foto: TebNad/ Shutterstock

Jak poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na konferencji prasowej z ministrem energii Dainiusem Kreivysem, koncern jest zainteresowany koncesjami na offshore na Bałtyku i jest w przededniu inwestycji w ponad 50 MW lądowych mocy wiatrowych wokół Możejek.

- Omówiliśmy inwestycje w OZE, także w morskie farmy wiatrowe - poinformował minister Kreivys.

Prezes PKN Orlen ocenił, że lądowa farma wokół Możejek powinna powstać w ciągu dwóch lat. Zapowiedział, że Orlen wystartuje w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej o mocy 700 MW w litewskiej części Bałtyku, ale także będzie startować w dalszych postępowaniach, które litewski rząd będzie ogłaszać w 2024 i 2025 r.

Rafineria w Możejkach bez rosyjskiej ropy

Daniel Obajtek spotkał się też z premier Litwy Ingridą Szimonyte. Jak poinformował Orlen, rozmowy były poświęcone przede wszystkim dywersyfikacji i bezpieczeństwu energetycznemu.

Prezes PKN Orlen przypomniał na konferencji, że rafineria w Możejkach nie jest już zależna od rosyjskiej ropy, trafia tam ropa z Arabii Saudyjskiej czy Afryki. Zaznaczył, że Możejki zapewniają bezpieczeństwo całego regionu, jeśli chodzi o dostawy ropy i produkcję paliw, a produkty z rafinerii trafiają nawet na Ukrainę.

Zdaniem Dainiusa Kreivysa faktyczna dywersyfikacja w Możejkach i zabezpieczenie przez Orlen dostaw saudyjskiej ropy do tej rafinerii to "duże osiągnięcie".

Daniel Obajtek podkreślał z kolei, że przy dalszych zakupach ropy dla Możejek Orlen nie widzi możliwości współpracy ze stroną rosyjską.

- Wszyscy płacimy cenę za wojnę, ale nie możemy wspierać poprzez zakupy agresji rosyjskiej - podkreślił.

Inwestycja o wartości 641 mln euro

Orlen w rafinerii w Możejkach realizuje inwestycję w pogłębiony przerób ropy szacowaną na 641 mln euro. Obecnie koncern jest na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2024 r.

PKN Orlen to największa polska firma, działająca w sektorze rafineryjnym, petrochemicznym i energetycznym. Największym pojedynczym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma 27,52 proc. akcji. Kapitalizacja to obecnie ok. 32 mld zł.

PKN Orlen ma sześć rafinerii - w Polsce, Czechach i na Litwie; rocznie przerabia 29,5 mln ton ropy naftowej. Ma też największą liczbę stacji paliw w Polsce; posiada je także na kilku innych rynkach w Europie - m.in. w Czechach i na Słowacji.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem