System handlu emisjami CO2. Premier Morawiecki: jest duża szansa na zmianę polityki UE

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainie możliwa jest diametralna zmiana podejścia UE do polityki energetyczno-klimatycznej.

2022-04-25, 15:55

System handlu emisjami CO2. Premier Morawiecki: jest duża szansa na zmianę polityki UE
Globalna emisja dwutlenku węgla z wytwarzania energii wzrosła w 2022 roku o 0,9 proc. do poziomu 36,8 mld ton.Foto: Shutterstock/kapichka

Szef rządu powiedział, że jest duża szansa na zmianę polityki Unii Europejskiej wobec systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS). Mówił o tym podczas konferencji "Śląski Ład'' w Katowicach, poświęconej polityce światowej i europejskiej w kontekście wojny na Ukrainie.

Podkreślił, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainie możliwa jest diametralna zmiana podejścia UE do polityki energetyczno-klimatycznej, a to, co niemożliwe było trzy miesiące temu, dziś staje się rzeczywistością.

- Dziś widzimy, że Parlament Europejski przychylił się do wniosku rządu Prawa i Sprawiedliwości i Parlament Europejski chce wykluczyć instytucje finansowe z możliwości brania udziału w transakcjach na rynku ETS - powiedział premier. 

Posłuchaj

Morawiecki: (...) Parlament Europejski chce wykluczyć instytucje finansowe z możliwości brania udziału w transakcjach na rynku ETS 0:17
+
Dodaj do playlisty

Szef rządu wskazał, że zmiana polityki UE dotyczy także większej przejrzystości ścieżki cenowej w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2. Celem stabilnej polityki klimatycznej, energetycznej, inwestycyjnej i gospodarczej jest odbudowa suwerennej Ukrainy, w której ważną rolę odgrywać będzie Polska.

REKLAMA

Komisja PE za wykluczeniem instytucji finansowych

Wcześniej tj. 20 kwietnia Komisja Parlamentu Europejskiego zagłosowała za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.

Opinia komisji przemysłu, badań i energii została przekazana komisji środowiska, która jest wiodącą w pracach nad reformą handlu emisjami. Współpracownicy byłego premiera powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że będą zabiegać, by europosłowie z komisji środowiska utrzymali ten zapis w głosowaniu nad wspólnym stanowiskiem.

Jakie będzie stanowisko PE?

Następnie sprawa trafi na sesję plenarną i dopiero po przyjęciu stanowiska przez cały Parlament Europejski jego przedstawiciele rozpoczną negocjacje z przedstawicielami unijnych krajów w sprawie ostatecznego kształtu reformy systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2.

Na spekulacyjny charakter systemu ETS wskazywał przed kilkoma miesiącami polski rząd, argumentując, że to jeden z powodów wysokich cen energii.

REKLAMA

Europejski system handlu emisjami

Unijny system EU ETS jest systemem pułapów i handlu. Polega na wprowadzeniu limitu łącznych emisji niektórych gazów cieplarnianych emitowanych przez instalacje objęte systemem. Z czasem limit ten jest obniżany, co sprawia, że łączne emisje spadają.

W ramach wyznaczonego pułapu firmy otrzymują lub kupują uprawnienia do emisji, którymi mogą handlować zgodnie ze swoimi potrzebami. Mogą też kupować ograniczone ilości międzynarodowych jednostek emisji pochodzących z projektów mających na celu ograniczenie zużycia energii na całym świecie. Ograniczenie całkowitej liczby dostępnych uprawnień do emisji gwarantuje, że mają one pewną wartość.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej