more_horiz
Gospodarka

Biden obiecał 33 mld USD na pomoc dla Ukrainy. Zełenski liczy na szybkie procesowanie ustawy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 12:00
Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 33 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do ustawodawców o szybkie zatwierdzenie wniosku.
Prezydent Biden chce przeznaczyć 33 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy
Prezydent Biden chce przeznaczyć 33 mld dolarów na pomoc dla UkrainyFoto: Milan Sommer/Shutterstock

Wniosek o wsparcie finansowe obejmuje ponad 20 mld dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 mld dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu ukraińskiego i 3 mld dolarów na pomoc humanitarną. Środki te mają pokryć potrzeby wojenne do września, czyli do końca roku budżetowego.

- Potrzebujemy tej ustawy, aby wesprzeć Ukrainę w jej walce o wolność - powiedział Biden w Białym Domu po podpisaniu wniosku w czwartek. - Koszt tej walki nie jest tani, ale ustępowanie wobec agresji będzie jeszcze bardziej kosztowne.

Stany Zjednoczone wykluczyły wysłanie własnych sił lub sił NATO na Ukrainę, ale Waszyngton i jego europejscy sojusznicy dostarczyli Kijowowi broń, taką jak drony, ciężka artyleria Howitzer, przeciwlotnicze pociski Stinger i przeciwpancerne Javelin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął to, co nazwał "bardzo ważnym krokiem" ze strony Stanów Zjednoczonych.

- Jestem za to wdzięczny narodowi amerykańskiemu i osobiście prezydentowi Bidenowi. Mam nadzieję, że Kongres szybko zatwierdzi tę prośbę o pomoc dla naszego państwa - powiedział w nocnym wystąpieniu wideo.

Przejmowanie rosyjskich aktywów

Propozycja Bidena pozwoliłaby także urzędnikom amerykańskim na zajęcie większej liczby aktywów rosyjskich oligarchów, przekazanie pieniędzy z tych konfiskat Ukrainie i dalsze kryminalizowanie unikania sankcji - podał Biały Dom. Obejmowałoby to zezwolenie Departamentowi Sprawiedliwości na stosowanie surowego amerykańskiego prawa o wymuszaniu okupu, stosowanego niegdyś przeciwko mafii - Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) Act - do tworzenia spraw karnych przeciwko osobom uchylającym się od sankcji.

Biden chce także dać prokuratorom więcej czasu na prowadzenie takich spraw poprzez wydłużenie okresu przedawnienia ścigania prania brudnych pieniędzy do 10 lat zamiast pięciu. Zgodnie ze streszczeniem propozycji ustawodawczych posiadanie pieniędzy świadomie uzyskanych z korupcyjnych transakcji z Rosją stałoby się przestępstwem. Działania te są częścią amerykańskich wysiłków mających na celu izolację i ukaranie Rosji za inwazję na Ukrainę 24 lutego, a także pomoc Kijowowi w odbudowie po wojnie, która zrujnowała miasta i zmusiła ponad 5 mln ludzi do ucieczki za granicę.

Fundusze na zbrojenia i wywiad

Biden poprosił już o rekordowe sumy na czas pokoju, aby sfinansować badania i rozwój Pentagonu oraz wysiłki mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony takich krajów jak Rosja. Cały pakiet stanowi jedną piątą rocznej produkcji gospodarczej Ukrainy sprzed wojny, a sama pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych w wysokości 20 mld dolarów stanowi około jednej trzeciej tego, co rosyjskie wojsko wydało ogółem w zeszłym roku, przed rozpoczęciem wojny.


Wojna na Ukrainie - 28 kwietnia. Źródło: PAP Wojna na Ukrainie - 28 kwietnia. Źródło: PAP

Pakiet obejmowałby pomoc w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, bodźce gospodarcze dla Ukrainy oraz środki finansowe na wykorzystanie ustawy o produkcji obronnej z czasów zimnej wojny w celu zwiększenia krajowej produkcji kluczowych minerałów, których brakuje z powodu wojny.

  • Czytaj także:

Premier Czech: Rosja łamie porozumienia, wstrzymując dostawy gazu do Polski

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ PAP/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem