more_horiz
Gospodarka

Korekta zeznania podatkowego PIT. Sprawdź, do kiedy można dokonać poprawek w deklaracji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:54
Jeżeli zauważysz, że w zeznaniu podatkowym popełniłeś błąd - czy to pomyłkę w obliczeniach, czy też wpisałeś nieodpowiednie dane, możesz dokonać korekty PIT. To nic innego jak poprawa złożonej deklaracji podatkowej. Wiąże się to z ponownym wypełnieniem takiego samego formularza, jak do właściwej deklaracji PIT, z tym że należy zaznaczyć, iż jest to korekta.
Podatnik ma prawo złożyć korektę PIT w ciągu pięciu lat po przekazaniu urzędowi skarbowemu błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej.
Podatnik ma prawo złożyć korektę PIT w ciągu pięciu lat po przekazaniu urzędowi skarbowemu błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej.Foto: Bizon 101/Shutterstock

Trzeba pamiętać, że istnieje jedno wykluczenie uniemożliwiające złożenie korekty PIT, a mianowicie skorygowanie deklaracji nie będzie możliwe jeśli toczy się przeciwko podatnikowi postępowanie lub kontrola podatkowa przeprowadzane przez urząd skarbowy. Korektę PIT będzie można w takim przypadku złożyć dopiero po zakończeniu postępowania.

Błędy formalne i kwotowe

Według specjalistycznego serwisu pitax.pl, najczęściej popełniane przez podatników błędy na deklaracjach podatkowych można podzielić na dwie grupy:

Błędy formalne, czyli:

  • złożenie zeznania podatkowego na nieaktualnym druku,
  • wpisanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego (NIP/numer PESEL podatnika),
  • nieprawidłowe dane osobowe podatnika i/lub współmałżonka,
  • błąd w adresie lub nazwie urzędu skarbowego,
  • niedołączenie wymaganych załączników.

Błędy kwotowe, czyli wszelkie nieścisłości we wskazanych w deklaracji PIT kwotach (np. zaokrąglone sumy, pominięcie wymaganych rubryk). Tego typu pomyłki mogą skutkować nawet karą za popełnienie przestępstwa skarbowego.

Gdy doszło do zaniżenia kwot bądź niewykazania wszystkich dochodów, tylko dobrowolne i szybkie doręczenie do właściwego urzędu skarbowego korekty zeznania podatkowego i uregulowanie zaległości podatkowej pozwoli uniknąć kary.


Obniżenie odsetek za zwłokę o połowę

Podatnik ma prawo złożyć korektę PIT w ciągu pięciu lat po przekazaniu urzędowi skarbowemu błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej. Okres ten liczy się od końca roku, w którym zostało złożone nieprawidłowo wypełnione zeznanie podatkowe. Jeśli w 2022 roku dostarczyłeś do urzędu skarbowego PIT za 2021 rok, to korektę zeznania podatkowego będziesz mógł złożyć do końca 2027 roku.

Co ważne, nie ustanowiono limitu korekt PIT, a co za tym idzie, możesz korygować to samo zeznanie podatkowe dowolną liczbę razy w ciągu pięciu lat.

Istotną informacją również jest to, że jeśli popełniłeś błąd na niekorzyść urzędu skarbowego, to złożenie korekty w terminie sześciu miesięcy od złożenia zeznania podatkowego pozwoli ci uzyskać obniżenie odsetek za zwłokę o połowę.

Na formularzu należy zaznaczyć "2. korekta zeznania". Korekta deklaracji podatkowej powinna być sporządzona na formularzu obowiązującym w tym samym roku, co złożony wcześniej przez PIT. Jednak nie wystarczy jedynie uzupełnić na korekcie zeznania podatkowego tych pól, w które wkradła się pomyłka. Należy uzupełnić cały dokument, tak jak w przypadku składania właściwej deklaracji.

Korektę PIT można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub przesłać za pośrednictwem e-deklaracji. Nie ma znaczenia, w jaki sposób składana była główna deklaracja podatkowa.


Gdy urząd skarbowy wychwyci pomyłkę

Korektę PIT można złożyć również z innej przyczyny, niż pojawienie się pomyłki. Jeżeli w poprzednich latach nie wskazałeś w deklaracji ulgi podatkowej, a przekazałeś np. darowiznę na rzecz fundacji lub poniosłeś wydatki z tytułu użytkowania Internetu, możesz skorygować zeznanie. Musisz jednak pamiętać, że do korekty PIT należy dołączyć druk PIT/O (załącznik do PIT-36, PIT-37, PIT-28) lub PIT/D (załącznik do PIT-37, PIT-36 i PIT-28 dla osób, które rozliczają nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane). Podatnik musi również posiadać faktury lub inne dokumenty potwierdzające dokonanie wydatków, które muszą być zgodne z warunkami stosowania danej ulgi.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której to urząd skarbowy wychwyci pomyłkę i dokona poprawek, a następnie poinformuje cię o tym, a ty nie zgodzisz się z naniesionymi zmianami. W takim przypadku masz 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu wobec tych poprawek, licząc od dnia otrzymania skorygowanej deklaracji PIT. Jeśli w tym czasie nie wniesiesz sprzeciwu od dokonanych zmian, korekta zostaje zaakceptowana z datą, w której była wykonana przez urząd skarbowy.

PolskieRadio24.pl, PITax.pl, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem