more_horiz
Gospodarka

Kolej Plus w Małopolsce. Cztery inwestycje ułatwią podróże

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 11:59
Nowe odcinki i modernizacja istniejących tras. W Małopolsce, w ramach programu Kolej Plus powstaną cztery inwestycje. Ułatwią one podróże lokalne i połączenia z Krakowem. O szczegółach mówił dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Program Kolej Plus w Małopolsce to m.in. rozbudowa krakowskiej kolejowej sieci aglomeracyjnej.
Program Kolej Plus w Małopolsce to m.in. rozbudowa krakowskiej kolejowej sieci aglomeracyjnej.Foto: Zahnoi Alex/Shutterstock

Program Kolej Plus ma ułatwić komunikację i walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. Do ogłoszonego w 2019 roku naboru zgłoszono prawie 100 wniosków dotyczących inwestycji kolejowych. Przez sito przeszły 34 inwestycje. Ich wartość, to 11 miliardów złotych.

Plany inwestycyjne w Małopolsce

W Małopolsce dojdzie do realizacji czterech inwestycji zgłoszonych przez samorządy. Chodzi o przywrócenie, bądź uruchomienie połączeń z Krakowa do Olkusza, Niepołomic i Myślenic, a także o uruchomienie komunikacji kolejowej między Jasłem a Gorlicami. By to umożliwić, zostanie zrewitalizowana zrewitalizowany fragment linii 108. Modernizacja będzie miała znaczenie dla całego regionu, a także dla Podkarpacia, ponieważ usprawni to także połączenia między Krakowem a Rzeszowem. Kolejarze mają także w planach modernizację linii 110 i budowę łącznicy między tą trasą a linią 108. Uczestnikami tego projektu są Województwa Małopolskie i Podkarpackie, Powiat Gorlicki, miasto Gorlice oraz gminy Łużna i Moszczenica.

Czytaj więcej:

Rewitalizacja oznacza także, że pociągi pasażerskie znów pojawią się w Gorlicach. Teoretycznie mogłyby one jeździć także dziś, ale układ torowy, wymuszający dwukrotną zmianę kierunku pociągu powoduje, że jest to całkowicie nieopłacalne. Do Jasła dojeżdżają w tej chwili w Krakowa dwie pary pociągów. Na więcej nie pozwala przepustowość tej trasy. Jednak po modernizacji i rewitalizacji odcinka Gorlice – Jasło, pojawi się możliwość wyprawienie większej liczby składów. Możliwe będzie nawet uruchomienie pięciu par, czyli dziesięciu pociągów w ciągu doby. Powiat gorlicki został całkowicie pozbawiony połączeń kolejowych w 2012 roku. Od 2015 roku są one przywracane.

 - Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest jednym z priorytetów rządu. Żadni politycy nie mogą udawać, że tego problemu nie ma – mówił w Niepołomicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu podkreślił, że program Kolej Plus jest jednym ze sposobów walki a takim wykluczeniem.

Rozwój krakowskiej sieci aglomeracyjnej

Do realizacji z programu Kolej Plus w województwie małopolskim zakwalifikowano jeszcze budowę nowych odcinków między Krakowem a Myślenicami, Krakowem a Niepołomicami oraz Krakowem i Olkuszem. Inwestycje mają wymiar lokalny i tworzą sieć aglomeracyjną. Inwestycje to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dojeżdżają z tych podkrakowskich miejscowości do pracy i szkół. Podróż pociągiem będzie szybsza i sprawniejsza od transportu drogowego i pomoże uniknąć korków przy wjeździe do centrum Krakowa.

Wszystkie inwestycje kolejowe w ramach programu Kolej Plus powstają przy współudziale samorządów. To one zgłosiły projekty i to także one wyłożą część pieniędzy na inwestycje. Jest to niezbędny warunek, by mogły one być zrealizowane.

Wszystkie projekty w ramach tego programu mają być gotowe do 2028 roku.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem