Kolej Plus w Małopolsce. Cztery inwestycje ułatwią podróże
Nowe odcinki i modernizacja istniejących tras. W Małopolsce, w ramach programu Kolej Plus powstaną cztery inwestycje. Ułatwią one podróże lokalne i połączenia z Krakowem. O szczegółach mówił dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
2022-05-05, 11:59
Program Kolej Plus ma ułatwić komunikację i walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. Do ogłoszonego w 2019 roku naboru zgłoszono prawie 100 wniosków dotyczących inwestycji kolejowych. Przez sito przeszły 34 inwestycje. Ich wartość, to 11 miliardów złotych.
Plany inwestycyjne w Małopolsce
W Małopolsce dojdzie do realizacji czterech inwestycji zgłoszonych przez samorządy. Chodzi o przywrócenie, bądź uruchomienie połączeń z Krakowa do Olkusza, Niepołomic i Myślenic, a także o uruchomienie komunikacji kolejowej między Jasłem a Gorlicami. By to umożliwić, zostanie zrewitalizowana zrewitalizowany fragment linii 108. Modernizacja będzie miała znaczenie dla całego regionu, a także dla Podkarpacia, ponieważ usprawni to także połączenia między Krakowem a Rzeszowem. Kolejarze mają także w planach modernizację linii 110 i budowę łącznicy między tą trasą a linią 108. Uczestnikami tego projektu są Województwa Małopolskie i Podkarpackie, Powiat Gorlicki, miasto Gorlice oraz gminy Łużna i Moszczenica.
- Europa poszukuje gazu w Afryce. Problemem niska przepustowość i niestabilne rządy w tamtejszych krajach
- Interkonektor gazowy Polska-Litwa. "Zapewnia elastyczność i konkurencyjność cenową"
Rewitalizacja oznacza także, że pociągi pasażerskie znów pojawią się w Gorlicach. Teoretycznie mogłyby one jeździć także dziś, ale układ torowy, wymuszający dwukrotną zmianę kierunku pociągu powoduje, że jest to całkowicie nieopłacalne. Do Jasła dojeżdżają w tej chwili w Krakowa dwie pary pociągów. Na więcej nie pozwala przepustowość tej trasy. Jednak po modernizacji i rewitalizacji odcinka Gorlice – Jasło, pojawi się możliwość wyprawienie większej liczby składów. Możliwe będzie nawet uruchomienie pięciu par, czyli dziesięciu pociągów w ciągu doby. Powiat gorlicki został całkowicie pozbawiony połączeń kolejowych w 2012 roku. Od 2015 roku są one przywracane.
REKLAMA
- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest jednym z priorytetów rządu. Żadni politycy nie mogą udawać, że tego problemu nie ma – mówił w Niepołomicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef resortu podkreślił, że program Kolej Plus jest jednym ze sposobów walki a takim wykluczeniem.
Rozwój krakowskiej sieci aglomeracyjnej
Do realizacji z programu Kolej Plus w województwie małopolskim zakwalifikowano jeszcze budowę nowych odcinków między Krakowem a Myślenicami, Krakowem a Niepołomicami oraz Krakowem i Olkuszem. Inwestycje mają wymiar lokalny i tworzą sieć aglomeracyjną. Inwestycje to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dojeżdżają z tych podkrakowskich miejscowości do pracy i szkół. Podróż pociągiem będzie szybsza i sprawniejsza od transportu drogowego i pomoże uniknąć korków przy wjeździe do centrum Krakowa.
Wszystkie inwestycje kolejowe w ramach programu Kolej Plus powstają przy współudziale samorządów. To one zgłosiły projekty i to także one wyłożą część pieniędzy na inwestycje. Jest to niezbędny warunek, by mogły one być zrealizowane.
Wszystkie projekty w ramach tego programu mają być gotowe do 2028 roku.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA