more_horiz
Gospodarka

Wzrost rezerwacji lotów po pandemii. Linie oczekują powrotu do rentowności

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 08:55
Europejskie linie lotnicze odnotowują wzrost liczby rezerwacji do poziomu niespotykanego od początku pandemii COVID-19.
Linie lotnicze oczekują powrotu do rentowności w 2022 roku.
Linie lotnicze oczekują powrotu do rentowności w 2022 roku.Foto: oneinchpunch/Shutterstock

Pandemia spowodowała, że podróże międzynarodowe zostały praktycznie wstrzymane, ponieważ rządy na całym świecie ograniczyły wstęp do swoich krajów. Jednak złagodzenie ograniczeń i zmniejszenie popytu na podróże doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby wyjazdów krótko- i średniodystansowych.

- Popyt jest bardzo duży. Ludzie chcą zobaczyć swoje rodziny i znów podróżować - powiedział Phil Seymour, prezes IBA Group, brytyjskiej firmy konsultingowej i zajmującej się wyceną samolotów. Jest to odzwierciedleniem rosnącego popytu krajowego w Stanach Zjednoczonych.

Sean Egan, dyrektor naczelny firmy Egan-Jones Ratings Company, powiedział na konferencji Airfinance Journal, że popyt na podróże lotnicze powrócił i to w ogromnym stopniu. Wyzwaniem pozostają rosnące koszty i braki kadrowe, które powodują odwoływanie lotów. Niektóre linie lotnicze obiecały tego lata więcej, niż są w stanie zrealizować.

Powrót do rentowności

Linie lotnicze spodziewają się powrotu do rentowności. Jak poinformowała w piątek spółka IAG, będąca właścicielem British Airways, oczekuje ona, że począwszy od drugiego kwartału i w całym roku osiągnie zyski. Stało się tak pomimo konieczności zmniejszenia przepustowości w pierwszym kwartale, aby uniknąć zakłóceń w ruchu.

- Premium leisure nadal jest najlepiej prosperującym segmentem, a podróże służbowe są na najwyższym poziomie od początku pandemii - powiedział szef IAG Luis Gallego.

IAG, która jest również właścicielem Iberii, Vueling i Aer Lingus, powiedziała, że złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu w Wielkiej Brytanii szczególnie wpłynęło na poprawę popytu. Nie zaobserwowano "żadnego zauważalnego wpływu" konfliktu na Ukrainie. IAG przewiduje, że w drugim kwartale przepustowość wyniesie około 80 proc. poziomu z 2019 r., a w czwartym wzrośnie do 90 proc.

Loty długodystansowe

Loty między Europą a Ameryką Północną będą prawie w pełni wykorzystane w trzecim kwartale, choć analitycy twierdzą, że kontrastuje to z ponurą sytuacją na większości tras długodystansowych.

Optymistyczna prognoza IAG pojawiła się po podobnych wskazówkach innych europejskich linii lotniczych. Niemiecka Lufthansa chce w tym kwartale powrócić do zysku operacyjnego, ponieważ popyt na podróże wzrasta po złagodzeniu ograniczeń COVID-19. Linie lotnicze Air France-KLM odnotowały wzrost sprzedaży biletów i duże zainteresowanie letnimi rezerwacjami - poinformowano w czwartek.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem