more_horiz

Jak długo utrzymają się wysokie raty kredytów? Soroczyński: pościg stóp za inflacją jeszcze potrwa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 10:15
- Z czasem raty kredytowe powinny wracać od rozsądnego poziomu, ale jest to kwestia jeszcze kilku kwartałów - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, ekonomista z Krajowej Izby Gospodarczej.
Piotr Soroczyński: z czasem raty kredytowe powinny wracać od rozsądnego poziomu, ale jest to kwestia jeszcze kilku kwartałów
Piotr Soroczyński: z czasem raty kredytowe powinny wracać od rozsądnego poziomu, ale jest to kwestia jeszcze kilku kwartałówFoto: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

- Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży - oświadczył podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak wyjaśnił, celem RPP jest obniżenie inflacji w średnim terminie, czyli w okresie 2 lat. Zastrzegł, że Radzie zależy na zbiciu inflacji, ale także na utrzymaniu wzrostu gospodarczego. Po ostatniej podwyżce podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,25 procent.

Wysokie stopy jeszcze przez kilka kwartałów

- Pościg stóp za inflacją jeszcze jakiś czas będzie trwał. - Ale pamiętajmy, że zobowiązania hipoteczne to wieloletnie zobowiązania. Ten systematyczny wzrost utrzyma się przez stosunkowo krótki okres, nie będzie stały - podkreślił.

Jak zaznaczył gość PR24 "z czasem raty kredytowe powinny wracać od rozsądnego poziomu, ale jest to kwestia jeszcze kilku kwartałów". - Na pewno bardzo wysoki i rosnący poziom stóp będzie trwał jeszcze 2-3 kwartały - wskazał.

Zapytany o to, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku mieszkaniowym w perspektywie najbliższego roku, ekspert stwierdził, że nie przewiduje gwałtownych spadków. - Na rynku nowych mieszkań nie spodziewam się spadku cen, bo ceny budowy są bardzo wysokie. Oczekiwałbym raczej umiarkowanej stabilizacji - wyjaśnił. - Lokale z rynku wtórnego mogą być wycenianie niżej, ale to nie będzie powszechne zjawisko - dodał Soroczyński. 

Jesienią szczyt inflacji

Mówiąc o inflacji, gość PR24 zwrócił uwagę na wysokie ceny surowców, które jednak zaczynają się już stabilizować. - Przed nami wciąż jest wzrost cen żywności. Mogą one rosnąć przynajmniej do końca wakacji - wskazał. 

- Jesienią inflacja powinna osiągnąć maksymalny punkt i pomału zacząć spadać. Natomiast końcówka roku to wciąż będzie inflacja ok. 10 procent - powiedział ekspert. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:51 _PR24_AAC 2022_05_08-09-33-48.mp3 Piotr Soroczyński: z czasem raty kredytowe powinny wracać od rozsądnego poziomu, ale jest to kwestia jeszcze kilku kwartałów (Temat dnia/Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Piotr Soroczyński (KIG)

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 09.33

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem