more_horiz
Gospodarka

W kwietniu sprzedano obligacje za prawie 3 miliardy złotych. Ministerstwo Finansów podało dane

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:06
Ministerstwo Finansów poinformowało, ze w kwietniu sprzedano obligacje Skarbu Państwa o wartości 2 mld 393 milionów złotych. Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie
W kwietniu najchętniej kupowaliśmy obligacje czteroletnie i trzymiesięczne.
W kwietniu najchętniej kupowaliśmy obligacje czteroletnie i trzymiesięczne.Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock

"W kwietniu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych wyniosła ponad 2,9 mld złotych. Łącznie 60 proc. obligacji sprzedanych w kwietniu stanowiły instrumenty, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od inflacji – 4-letnie stanowiły 46 proc., a 10-letnie 14 proc. Zainteresowanie skarbowymi obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na wysokim poziomie – od początku roku łączna sprzedaż obligacji przekroczyła już wartość 14,4 mld złotych" – powiedział cytowany w komunikacie resortu wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Obligacje nadal popularne

Jak wskazano w informacji Ministerstwa Finansów, najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 4-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1 mld 347,4 mln zł. Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 3-miesięczne (31 proc. udziału w sprzedaży) i 10-letnie. W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 2-letnie (5 proc.) oraz 3-letnie (3 proc.).

Czytaj także:


Resort podał także, że na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono kwotę 29 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem