more_horiz
Gospodarka

Prognozy wzrostu PKB. Analitycy ING: mamy bardziej optymistyczne założenia niż Komisja Europejska

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 08:17
- Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej - poinformowali analitycy ING Banku Śląskiego. Według prognoz Komisji, wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc.
W swojej prognozie Komisja Europejska prawdopodobnie nie uwzględnia kosztów dalszych obniżek podatku PIT, bo ustawa nie została jeszcze przegłosowana.
W swojej prognozie Komisja Europejska prawdopodobnie nie uwzględnia kosztów dalszych obniżek podatku PIT, bo ustawa nie została jeszcze przegłosowana.Foto: shutterstock, Tero Vesalainen

- Nasze prognozy na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej, co najprawdopodobniej wynika z bardziej optymistycznych założeń co do wzrostu PKB w I kwartale 2022 r oraz odporności polskiej gospodarki na szok związany z wojną na Ukrainie - zaznaczyli ekonomiści z ING.

Dodali, że spodziewają się znaczącego wzrostu konsumpcji w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Wzrost cen może być dwucyfrowy

W ich ocenie sytuacja związana z agresją Rosji na Ukrainę będzie miała natomiast większe niż ocenia KE wpływ na procesy inflacyjne. Napisali, że już obecnie obserwowane są efekty wtórne wcześniejszych wzrostów cen energii, materiałów, pracy i kosztów transportu.

- Spodziewamy się, że proces ten będzie kontynuowany, a w warunkach korzystnej sytuacji na rynku pracy firmy będą nadal przerzucały wyższe koszty na ceny swoich produktów.

W efekcie także w 2023 wzrost cen może być dwucyfrowy - zauważyli.

Wskazali też, że prognozy Komisji dotyczące sytuacji fiskalnej są w głównej mierze uzależnione od przyjętych założeń.

- Najprawdopodobniej KE w prognozach deficytu uwzględnia tylko to, co jest obecnie obowiązującym prawem. My z kolei zakładamy, że tarcza antyinflacyjna będzie wydłużona co najmniej do końca tego roku - stwierdzili.Wysoki nominalny wzrost PKB

Analitycy zaznaczyli też, że Komisja prawdopodobnie nie uwzględnia też kosztów dalszych obniżek podatku PIT, bo ustawa nie została jeszcze przegłosowana. Ich zdaniem, deficyt w 2022 będzie wyższy niż oczekuje KE (4 proc. PKB) i wyniesie ok. 4,5 proc. PKB. W roku 2023 ma być podobnie.

- Spadek ścieżki długu publicznego do PKB jest w głównej mierze konsekwencją wysokiego nominalnego wzrostu PKB (mianownik). Podzielamy ocenę KE, że relacja będzie w trendzie spadkowym w krótkim terminie - wskazali.

PR24.pl, PAP, DoS