more_horiz
Gospodarka

"Podatek" dla państw zależnych od rosyjskich surowców. Anna Moskwa: muszą przyjąć konsekwentną odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 13:56
Polska, razem z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, pracuje nad propozycją wprowadzenia opłaty od uzależnienia krajów od rosyjskich surowców energetycznych - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas wizyty w Kijowie.
Minister Anna Moskwa oceniła, że to nakładana opłata wydaje się nie tylko możliwa, ale też konieczna, jako konsekwencja niechęci do odejścia od rosyjskich surowców.
Minister Anna Moskwa oceniła, że to nakładana opłata wydaje się "nie tylko możliwa, ale też konieczna, jako konsekwencja niechęci do odejścia od rosyjskich surowców".Foto: Anna Moskwa/Twitter

Minister Anna Moskwa przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie spotkała się z ukraińską wicepremier i minister gospodarki Julią Swyrydenko. Na wspólnej konferencji prasowej powiedziała, że państwa, które nie są gotowe na pełne sankcje w sprawie uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów, powinny przyjąć za to "konsekwentną odpowiedzialność".

Szefowa resortu klimatu poinformowała również, że Polska, razem z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, pracuje nad propozycją wprowadzenia opłaty od uzależnienia krajów od rosyjskich surowców energetycznych.


Posłuchaj
00:31 x 1 Minister klimatu o pomyśle opłaty dla państw zależnych od rosyjskich surowców energetycznych .mp3 Minister klimatu o pomyśle opłaty dla państw zależnych od rosyjskich surowców energetycznych (IAR)

Minister Anna Moskwa podkreśliła, że część państw europejskich ma wieloletnie kontrakty z Gazpromem.


Posłuchaj
00:27 x 2 Minister klimatu o pomyśle opłaty dla państw zależnych od rosyjskich surowców energetycznych .mp3 Minister klimatu o pomyśle opłaty dla państw zależnych od rosyjskich surowców energetycznych (IAR)

Oceniła, że to nakładana opłata wydaje się "nie tylko możliwa, ale też konieczna, jako konsekwencja niechęci do odejścia od rosyjskich surowców". Zaznaczyła jednocześnie, że najlepszą decyzją byłoby nałożenie pełnych sankcji na węglowodory z Rosji.

Rozwiązanie omawia grupa robocza, a pomysł zostanie przedstawiony europejskim ministrom do spraw energii.

PR24.pl, IAR, DoS