more_horiz
Gospodarka

Kolejny bat na piratów drogowych. Już wkrótce droższe OC za mandaty i punkty karne

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:11
Jeszcze przed wakacjami ubezpieczyciele dostaną dostęp do informacji o karach nałożonych na kierowców. Będą wykorzystywać te dane przy wycenie polis OC. Piraci zapłacą znacznie więcej - informuje "Rzeczpospolita".
Największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu.
Największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu.Foto: Policja Podkarpacka

Nowe uprawnienia ubezpieczycieli to element walki o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Wkrótce ubezpieczyciele zaczną wiązać wysokość składek na obowiązkowe komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z mandatami i punktami karnymi kierowców.

Chodzi o to, żeby ci, którzy łamią przepisy, płacili więcej za polisy OC.

Szkodowość działa post factum

- Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć. Teraz będziemy mogli działać również zanim ona nastąpi szkoda. Gdy będziemy mieli wgląd w mandaty oraz punkty karne i zobaczymy, że dany kierowca dwa razy przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle i znacząco przekracza prędkość, to będzie miało znaczący wpływ na jego składkę OC. Liczymy na to, że to ryzyko finansowe powstrzyma go przed kolejnymi przypadkami łamania przepisów drogowych i sprawi, że będzie jeździł bezpieczniej - mówi "Rz" Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele nie chcą mówić o szczegółach podwyżek cen OC dla łamiących przepisy. Według PIU, poszczególne towarzystwa przyjmą własne strategie w tym zakresie.

Ważny będzie rodzaj przewinienia

Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych nie chcą jeszcze precyzyjnie prognozować, jak liczba przewinień w ruchu drogowym wpłynie na wysokość składki za polisę komunikacyjną. Według nich, ważny będzie rodzaj przewinienia.

- Bez wątpienia największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach - mówi Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych w Warcie.

Ubezpieczyciele wskazują, że przepisy, które sprawiają, że kierowcy, którzy łamią przepisy drogowe, płacą wyższe składki za polisy OC, obowiązują w wielu krajach, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii.

Dostęp do danych nie powinien być swobodny

Jak czytamy w "Rz", nowe przepisy budzą też wątpliwości. - Pełen wgląd ubezpieczycieli w kartotekę kierowców, jego zbyt szeroki zakres, może być kwestionowany - uważa dr Paweł Litwiński, adwokat, ekspert m.in. prawa ochrony danych osobowych.

Przekonuje, że dostęp do tego typu danych nie powinien być swobodny i powinien odbywać się pod nadzorem.

PR24.pl, Rzeczpospolita, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem