more_horiz
Gospodarka

Kolejny rok rozwoju przemysłu AGD w Polsce. Jesteśmy wśród światowych liderów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 11:00
W roku 2021 wyprodukowano w naszym kraju 35 mln urządzeń AGD, w tym 27 mln sztuk dużego AGD - wynika z danych związku pracodawców AGD APPLiA Polska. Już 40 proc. urządzeń "dużego AGD" wyprodukowanych w całej Unii Europejskiej jest z polskich fabryk.
Ponad połowę produkcji AGD w Polsce stanową pralki, zmywarki oraz suszarki do ubrań. W naszym kraju powstaje już 60 proc. tych urządzeń wyprodukowanych w całej UE.
Ponad połowę produkcji AGD w Polsce stanową pralki, zmywarki oraz suszarki do ubrań. W naszym kraju powstaje już 60 proc. tych urządzeń wyprodukowanych w całej UE.Foto: Shutterstock/thanawat intranon

Jak informuje APPLiA Polska, w przypadku sprzętu wielkogabarytowego urządzeń wytworzono więcej aż o 3 mln sztuk, co stanowi wzrost o 13 proc. Tym samym Polska umocniła się na pozycji lidera produkcji AGD i dostarcza już ok. 40 proc. urządzeń i jest także drugim eksporterem AGD na świecie.

Według szacunków APPLiA w roku 2021 polscy konsumenci wydali na duże i małe AGD 13,6 mld zł, o 15 proc. więcej niż przed rokiem. W ujęciu ilościowym sprzedano 7,5 mln szt. urządzeń dużego AGD.

- Miniony rok to kontynuacja rozwoju przemysłu AGD w Polsce. Branża inwestuje w Polsce każdego roku ponad 1 mld zł w fabryki oraz centra badań i usług. Dzięki temu jesteśmy numerem jeden w Unii. Sytuacja cieszy, tym bardziej że udało nam się to osiągnąć pomimo drastycznych wzrostów cen surowców i energii, a także ciągłych problemów w dostawach komponentów – powiedział prezes APPLiA Polska Wojciech Konecki.

Jaki sprzęt jest najczęściej produkowany?


Ponad połowę produkcji AGD w Polsce stanową pralki, zmywarki oraz suszarki do ubrań. W naszym kraju powstaje już 60 proc. tych urządzeń wyprodukowanych w całej UE.

Po uwzględnieniu pozostałych chłodziarek i piekarników udział naszego kraju w unijnej produkcji to 40 proc. Wartościowo to ok. 30 proc. Ponad 90 proc. produkcji trafia na eksport – największe rynki dla polskiej produkcji to niemiecki, francuski oraz brytyjski. Polska jest drugim co do wielkości eksporterem AGD na świecie, a w kategoriach takich jak suszarki oraz zmywarki jesteśmy numerem jeden.

- Od kilku lat byliśmy numerem jeden pod względem ilości wyprodukowanego AGD. Według naszych szacunków w roku 2021 wartość produkcji dużego AGD po raz pierwszy jest najwyższa w całej Unii – dodaje Konecki.

Ile jest fabryk sprzętu AGD?


W Polsce zlokalizowanych jest 35 fabryk AGD. Wartość produkcji sprzedanej całego przemysłu produkującego tzw. elektryczne AGD przekroczyła w 2021 roku 26 mld zł, co daje wzrost wartości produkcji o ok. 25 proc. Z kolei wartość eksportu dużego AGD w ubiegłym roku wyniosła 24 mld zł.

Przemysł AGD zatrudnia bezpośrednio w Polsce około 31 tys. osób. Z uwzględnieniem poddostawców materiałów oraz usług wokół całego łańcucha życia produktu, w tym serwisów napraw AGD (ok. 2,5 tys. pracowników), zatrudnienie sektora AGD szacowane jest na ponad 100 tys. osób.

Pod względem wielkości główne firmy w przemyśle AGD to BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Electrolux Poland, Whirlpool, Samsung Electronics Poland Manufacturing oraz polska firma Amica. Firmy te zatrudniają 70 proc. osób pracujących w przemyśle AGD oraz odpowiadają za 72 proc. przychodów wszystkich producentów oraz importerów AGD i ok. 75 proc. wartości sprzedaży produkcji AGD.


PR24/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem