Grupa Orlen buduje porty instalacyjne dla morskich farm wiatrowych. Wiadomo, kiedy powstanie pierwszy

Grupa Orlen planuje uruchomienie w 2025 r. w Porcie Świnoujście pierwszego na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Port zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.

2022-06-23, 12:46

Grupa Orlen buduje porty instalacyjne dla morskich farm wiatrowych. Wiadomo, kiedy powstanie pierwszy
PKN Orlen inwestuje w infrastrukturę zdolną do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takich jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty.Foto: T.W. van Urk/Shutterstock

"Spółka Orlen Neptun, odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście - przekazał w komunikacie koncern.

Zaznaczył przy tym, że w przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 r. możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.

Koncesje na kolejnych 11 projektów

Według PKN Orlen, na 20 ha wydzierżawionych od Portu Świnoujście planowane jest wybudowanie infrastruktury zdolnej do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takich jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.

Morska energetyka wiatrowa to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu. Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 r., Grupa Orlen wystąpiła o koncesje na kolejnych 11 projektów na Bałtyku - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

REKLAMA

Jak podkreślił, realizacja tak wielkoskalowych projektów wymaga od Grupy Orlen zapewnienia odpowiedniej infrastruktury.

- Dwa porty instalacyjne będą w stanie efektywnie zabezpieczyć potrzeby związane z tymi inwestycjami, ale będą również mocnymi impulsami rozwojowymi dla całych regionów - ocenił szef koncernu.

25 proc. zapotrzebowania Polski na energię

PKN Orlen przypomniał, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest fundamentem strategii rozwoju Orlen 2030, przy czym w perspektywie dekady koncern zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną nisko i zeroemisyjną energetykę.

Obok zaawansowanego projektu farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW, Grupa Orlen wystąpiła także o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW.

REKLAMA

"To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Ponadto, koncern analizuje możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku" - oświadczył PKN Orlen.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej