more_horiz
Gospodarka

Polska nie odczuwa deficytu gazu ziemnego. Sasin: magazyny są wypełnione

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 13:03
Starania zmierzające do uniezależnienia się od rosyjskich surowców przebiegają w możliwie najszybszym tempie - stwierdził wicepremier minister aktywów państwowych. Jacek Sasin był gościem konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" w Senacie.
Minister aktywów przypominał, że przed weekendem odebrano do użytku niemal 200-kilometrowy odcinek budowanego gazociągu Baltic Pipe, który ma transportować gaz z szelfu norweskiego.
Minister aktywów przypominał, że przed weekendem odebrano do użytku niemal 200-kilometrowy odcinek budowanego gazociągu Baltic Pipe, który ma transportować gaz z szelfu norweskiego.Foto: noomcpk/Shutterstock

Jacek Sasin podkreślił, że Polska nie odczuwa obecnie deficytu gazu ziemnego. Przypominał, że magazyny surowca są wypełnione, a można go pozyskiwać między innymi przez interkonektory z krajami sąsiadującymi czy dostęp do portu w litewskiej Kłajpedzie.

Polska redukuje też popyt na rosyjską ropę naftową - powiedział wicepremier.

Posłuchaj
00:26 Wicepremier J. Sasin - Trwają starania zmierzające do uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych.mp3 Wicepremier J. Sasin: Trwają starania zmierzające do uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych (IAR)

Minister aktywów państwowych przypominał, że przed weekendem odebrano do użytku niemal 200-kilometrowy odcinek budowanego gazociągu Baltic Pipe, który ma transportować gaz z szelfu norweskiego.

- My ten projekt gazociągu podjęliśmy, w tej chwili jest on finalizowany. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony. Od roku przyszłego będzie mógł już w pełni służyć uzupełnieniu miksu gazowego w Polsce o tą część gazu, która będzie gazem pochodzącym z Norwegii, ale również będzie mógł służyć do transportu gazu z innych kierunków, również kupowanego na giełdzie europejskiej, gdzie jest dostępny gaz także innego pochodzenia - powiedział podczas konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS