more_horiz
Gospodarka

Słabsze nastroje w przemyśle. Znamy nowy odczyt wskaźnika PMI

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 09:34
Firma S&P Global poinformowała, że wartość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu wyniosła 44,4 pkt. W maju było to 48,5 pkt. Czerwcowy odczyt jest najniższy od 25 miesięcy.
W stosunku do maja PMI spadł o nieco ponad 4 punkty.
W stosunku do maja PMI spadł o nieco ponad 4 punkty.Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

"Czerwiec był kolejnym trudnym miesiącem dla polskiego sektora wytwórczego. Wysoka inflacja i narastające napięcia geopolityczne doprowadziły do silnego spadku nowych zamówień, i w konsekwencji także produkcji przemysłowej. Zatrudnienie spadło, a optymizm biznesowy zanurkował do najniższego poziomu od wybuchu pandemii koronawirusa w 2020" - napisano.

"Wysokie ceny energii i surowców sprzyjały wciąż utrzymującej się silnej presji cenowej, jednak spowolnienie tempa wzrostu inflacji zarówno kosztów produkcji jak i cen wyrobów gotowych świadczy o jej złagodzeniu" - dodano.

Wojna za miedzą utrudnia działalność

Autorzy badania podają, że niski odczyt PMI odzwierciedlał spadek zarówno produkcji, jak i nowych zamówień, ponadto oba spadki były silne na tle badań historycznych.

Czytaj także:


"Większe spadki odnotowano jedynie w szczycie kryzysu finansowego oraz w czasie pandemii. Według badanych firm, spadek nowych zamówień wynikał z niestabilnych warunków gospodarczych zakłóconych wojną na Ukrainie oraz galopującą inflacją. Szybki wzrost cen znacznie osłabił popyt, obciążając budżety zarówno klientów krajowych jak i zagranicznych (nowe zamówienia eksportowe odnotowały najsilniejszy spadek od maja 2020)" - napisano.

PolskieRadio24.pl, PAP, md