more_horiz
Gospodarka

Produkty dla Ukrainy bez cła i VAT. Komisja Europejska dała zielone światło

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 14:46
Komisja Europejska przyjęła dziś decyzję, umożliwiającą państwom członkowskim tymczasowe zniesienie ceł i podatku VAT w przypadku importu z państw trzecich żywności, koców, namiotów, generatorów prądu i innego sprzętu ratunkowego, przeznaczonego dla Ukraińców dotkniętych wojną.
Polski rząd już w marcu podjął decyzję o zwolnieniu z cła i podatku VAT od towarów towarów importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy.
Polski rząd już w marcu podjął decyzję o zwolnieniu z cła i podatku VAT od towarów towarów importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy.Foto: Straż Graniczna/Twitter

Środek ten, o który wnioskowały państwa członkowskie, będzie stosowany z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r. i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2022 r.

Solidarność między państwami UE

Według szacunków Komisji, w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę przesiedlonych zostało ponad 14 mln osób, czyli 30 proc. ludności Ukrainy. Ponad 6,2 mln Ukraińców udało się do państw UE, a prawie 8 mln musiało opuścić swoje domy, ale pozostało na Ukrainie.

- Inwazja na Ukrainę przyniosła niewypowiedziane cierpienia, ale pokazała również głębię solidarności między państwami UE. Środek ten pomoże państwom członkowskim przyjść z pomocą obywatelom Ukrainy zarówno przebywającym w UE, jak i tym, którzy pozostali w swoim kraju, ponieważ ułatwi dostarczanie ratujących życie towarów humanitarnych. Jest to działanie ze wszech miar właściwe - oświadczył Paolo Gentiloni, komisarz UE do spraw gospodarki.

Polski rząd podjął decyzję już w marcu

Przypomnijmy, że polski rząd już w marcu podjął decyzję o zwolnieniu z cła i podatku VAT od towarów towarów importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy.

"Zwolniony od podatku jest m.in.: import leków, odzieży, środków spożywczych, środków sanitarno-czyszczących i innych rzeczy służących zachowaniu lub ochronie zdrowia oraz artykułów o przeznaczeniu medycznym" - tłumaczył resort finansów.

Zastrzeżono jednak, że produkty te muszą być przywiezione przez organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej.

PR24.pl, PAP, DoS