Druga edycja kampanii Kolejowe ABC. UTK zaprasza na pikniki rodzinne

Urząd Transportu Kolejowego zainaugurował drugą edycję Kolejowego ABC. To kampania, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na torach. UTK zapowiada też wzmożone kontrole pociągów, które kursują do popularnych miejscowości wakacyjnych. Szczegółowy plan przedstawiono w Warszawie.

2022-07-15, 14:21

Druga edycja kampanii Kolejowe ABC. UTK zaprasza na pikniki rodzinne
Urząd Transportu Kolejowego największy nacisk kładzie na to, by nagłośnić, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych.Foto: Martyn Jandula/Shutterstock

Pierwsza edycja kampanii Kolejowe ABC była skierowana do najmłodszych. W mediach pojawiały się spoty, których autorzy pokazywali, jakie są prawidłowe i nieprawidłowe zachowania w pobliżu terenów kolejowych. Jednym z celów, jakie postawili przed sobą autorzy kampanii, było kształtowanie postaw dzieci w taki sposób, by miały one wpływ na zachowanie swoich rodziców.

Druga odsłona kampanii jest już bezpośrednio adresowana do dorosłych - rodziców, opiekunów i nauczycieli. Zaplanowano kampanię medialną, ale nie tylko.

200 wypadków na "dzikich przejściach"

Jeszcze w lipcu rozpocznie się cykl wydarzeń, między innymi pikników rodzinnych. Pierwsze z nich zostaną zorganizowane 23 lipca w Zakopanem i 30 lipca w Jastrzębiej Górze. Kolejne imprezy zaplanowano na sierpień. Wstęp jest bezpłatny.

Urząd Transportu Kolejowego największy nacisk kładzie na to, by nagłośnić, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych. Przejeżdżając samochodem nie ignorować sygnałów świetlnych i nie omijać zamykających się rogatek i półrogatek.

REKLAMA

Jednym z wątków będą też nielegalne przejścia przez tory. Kampania ma uświadomić, że korzystanie z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Od kilku lat w Polsce prędkość pociągów jest coraz większa, przez co człowiek przechodzący przez tory w takim miejscu może nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia.



- W pierwszym półroczu 2022 roku na przejazdach kolejowo-drogowych i na tak zwanych dzikich przejściach doszło do ponad 200 wypadków. To niemal 75 proc. wszystkich wypadków na sieci kolejowej. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, w tym kampania Kolejowe ABC. Dzięki naszym działaniom budujemy świadomość wśród najmłodszych, ale w drugiej odsłonie kampanii ważnym odbiorcą są także rodzice, opiekunowie i nauczyciele – mówi wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego Marcin Trela.


Posłuchaj

Wakacyjne kontrole UTK i druga edycja Kolejowego ABC (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

20 decyzji ograniczających eksploatację składów

To niejedyne działania UTK związane z bezpieczeństwem na kolei w czasie wakacji. Od końca roku szkolnego trwają intensywne kontrole pociągów, które wożą Polaków na wakacje. Kontrole takie są prowadzone zarówno przed wyjazdem składu w trasę, jak i już podczas kursu. Sprawdzane są wszystkie elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo, ale też na komfort jazdy. Chodzi między innymi o stan techniczny drzwi, dostępność wyjść awaryjnych, czy zapewnienie ochrony przeciwpożarowej.

REKLAMA


W 2021 roku przeprowadzono 112 kontroli. W czasie każdej z nich sprawdzano po kilka pociągów. W pierwszej połowie 2022 roku wydano 20 decyzji ograniczających eksploatację składów. Cztery pociągi zostały natomiast wycofane z użytkowania. Najczęstszymi usterkami są awarie drzwi, awarie toalet, niedziałające systemy informacji pasażerskiej, nieprawne ogrzewanie czy klimatyzacja, a także błędy w dokumentacji.


Posłuchaj

Wakacyjne kontrole UTK i druga edycja Kolejowego ABC (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

UTK przypomina, że pasażerowie, którzy widzą awarie składu, którym jadą, mogą zawiadomić Urząd Transportu Kolejowego - mailowo, bądź telefonicznie.


PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej