Fuzja Orlenu z Lotosem na ostatniej prostej. Akcjonariusze płockiego koncernu poparli połączenie

2022-07-21, 12:22

Fuzja Orlenu z Lotosem na ostatniej prostej. Akcjonariusze płockiego koncernu poparli połączenie
Orlen zajął pierwsze miejsce w opublikowanym zestawieniu 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Udziałowcy PKN Orlen poparli połączenie koncernu z Grupą Lotos. Decyzję podjęto podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Płocku.

Wyniki głosowania przedstawił przewodniczący zgromadzenia radca prawny Radosław Kwaśnicki. Jak mówił, uchwałę dotyczącą fuzji poparło 98,27 procent akcjonariuszy.

Posłuchaj

Radosław Kwaśnicki o wynikach głosowania NWZ Orlenu (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Do decyzji zgromadzenia odniósł się na Twitterze prezes PKN Daniel Obajtek. Zapewnił, że koncern będzie starał się, by jak najszybciej widoczne stały się skutki całego procesu połączenia.

Daniel Obajtek powiedział, że zgoda akcjonariuszy to jeden z najważniejszych kroków na drodze do połączenia spółek.

Głównym akcjonariuszem PKN Orlen jest Skarb Państwa, który posiada ponad 27 procent udziałów. Pozostali udziałowcy to m.in. PERN, Otwarte Fundusze Emerytalne oraz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Wczoraj za połączeniem z Orlenem opowiedzieli się akcjonariusze spółki Lotos.

Orlen przejmuje Lotos

Jak czytamy w komunikacie płockiego koncernu, połączenie obu spółek formalnie odbędzie się poprzez przejęcie aktywów Lotosu przez Orlen. " To oznacza, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy LOTOS obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i staną się akcjonariuszami tej spółki. W wyniku fuzji PKN ORLEN i Grupy LOTOS udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35%. Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się istotnie" - czytamy.

Cytowany w komunikacie prezes Daniel Obajtek zaznaczył, że nowy koncern multienergetyczny, który docelowo przejmie też PGNiG, będzie miał dużo większe możliwości ekspansji na krajowym i międzynarodowym rynku.

- Wspólnie będziemy realizować warte miliardy złotych, strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, inwestycje w zero- i niskoemisyjną energetykę. Zwiększymy także nakłady na badania i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które wzmocnią naszą konkurencyjność na międzynarodowym rynku. Pełne wykorzystanie efektu synergii pozwoli nam maksymalizować korzyści biznesowe, a tym samym zapewni koncernowi stabilny, długofalowy rozwój - podkreślił prezes Orlenu.

Rząd wspiera fuzję

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział rano, że fuzję wspierają rząd oraz akcjonariusze firm. Polski rząd jednoznacznie wspiera tę fuzję, bo uważa, że to jest element gwarancji bezpieczeństwa polskiego. I prezes Daniel Obajtek ma w tym zakresie pełne wsparcie rządu, ale nie tylko rządu - mówił Piotr Mueller.

Czytaj także:

- Szanowni Państwo popatrzcie na to, jak wygląda ten proces. Żeby doszło do fuzji, to musieli się zgodzić akcjonariusze Lotosu. Ale pewnie państwo wiecie o tym, że akcjonariuszami Lotosu nie jest tylko polskie państwo, ale również prywatne międzynarodowe fundusze inwestycyjne. I co się dzieje? Te fundusze się na to godzą - dodał rzecznik rządu.

Posłuchaj

Piotr Müller: fuzję wspierają rząd oraz akcjonariusze obu firm (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na proces fuzji. Strony podpisały też umowę, dotyczącą m.in. gwarancji zatrudnienia dla pracowników.

PolskieRadio24.pl, IAR, komunikat, md

Polecane

Wróć do strony głównej