more_horiz
Gospodarka

Pewność zatrudnienia i warunków pracy po fuzji. Orlen, Lotos i związkowcy podpisali gwarancje dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 12:26
PKN Orlen zawarł z Grupą Lotos i związkami zawodowymi umowę, dotyczącą m.in. gwarancji zatrudnienia dla pracowników po fuzji obu spółek. "To kolejny ważny etap fuzji z Grupą LOTOS, który od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego" - czytamy w komunikacie płockiej firmy.
Umowa zakłada m.in. 48-miesięczną gwarancję zatrudnienia.
Umowa zakłada m.in. 48-miesięczną gwarancję zatrudnienia.Foto: Shutterstock/Cronislaw

- Wykwalifikowana i doświadczona kadra jest największą wartością firmy. Chcemy, by kompetencje pracowników Grupy LOTOS były w pełni wykorzystywane w nowym koncernie multienergetycznym. Gwarantuje to podpisane porozumienie, które wypracowaliśmy wspólnie ze związkami zawodowymi. Przyjęte rozwiązania zapewniają korzyści wszystkim stronom, umacniając jednocześnie naszą pozycję jako stabilnego i wiarygodnego pracodawcy. Konsekwentnie prowadzimy dialog ze stroną społeczną dbając, by proces połączenia firm był transparentny i odbywał się z poszanowaniem praw wszystkich pracowników - podkreśla prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Co przewiduje porozumienie?

Według umowy, pracownicy Grupy Lotos otrzymają 48-miesięczną gwarancję zatrudnienia oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy. Orlen ma też zapewnić pracownikom Lotosu m.in. dofinansowanie do pakietu medycznego i stomatologicznego. Płocki koncern zapewni też niezbędne szkolenia.

Orlen ma też pomysł na to, co będzie działo się w Gdańsku, gdzie mieści się siedziba Grupy Lotos. "Gdańsk może stać się ważnym ośrodkiem odpowiedzialnym za rozwój nowej mobilności, projektów związanych z elektromobilnością oraz paliwami alternatywnymi, takimi jak wodór. Tym działaniom sprzyja zaplecze naukowe dostępne w Gdańsku oraz otwartość Trójmiasta jako dużej metropolii na nowe trendy" - czytamy w komunikacie Orlenu, który deklaruje też, że zaangażuje się w projekty z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) na terenie Pomorza.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma formalnie wyrazić zgodę na fuzję obu spółek. W tym tygodniu odbędą się też głosowania akcjonariuszy Orlenu i Lotosu na temat połączenia.

PolskieRadio24.pl, komunikat, md

REKLAMA