Kryzys humanitarny, drogie surowce, spowolnienie gospodarcze. Świat odczuwa skutki wojny na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę z 24 lutego pozostawiła dziesiątki tysięcy zabitych, przesiedliła miliony osób i zasiała spory gospodarcze na całym świecie. Poniżej przedstawiamy główne skutki wojny, która trwa już siódmy miesiąc.

2022-08-24, 08:08

Kryzys humanitarny, drogie surowce, spowolnienie gospodarcze. Świat odczuwa skutki wojny na Ukrainie
Wojna na Ukrainie doprowadziła do zdewastowania lokalnej gospodarki i odbija się echem na całym świecie.Foto: Shutterstock/Honcharuk Andrii

Od 24 lutego, 5 587 cywilów zostało zarejestrowanych jako zabitych, a 7 890 jako rannych, chociaż rzeczywiste ofiary są znacznie wyższe. Większość zabitych lub rannych była ofiarami broni, takiej jak artyleria, rakiety i ataki lotnicze. Szef ukraińskich sił zbrojnych, generał Valeriy Zaluzhnyi, powiedział 22 sierpnia, że w wojnie zginęło prawie 9000 ukraińskich wojskowych. Nie podał żadnych szczegółów. Rosja nie podała, ilu jej żołnierzy zostało zabitych. Wywiad USA szacuje, że na Ukrainie zginęło dotychczas około 15 tys. rosyjskich żołnierzy, a trzykrotnie więcej zostało rannych - co równa się całkowitej sowieckiej śmiertelności podczas okupacji Afganistanu przez Moskwę w latach 1979-1989.

Konflikt na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w 2014 roku po obaleniu prorosyjskiego prezydenta w ukraińskiej rewolucji na Majdanie i aneksji Krymu przez Rosję, a wspierane przez Rosję siły walczyły z siłami zbrojnymi Ukrainy. Według OHCHR od 2014 roku do końca 2021 roku zginęło tam około 14 tys. osób, w tym 3 106 cywilów.

Kryzys humanitarny i zapaść gospodarcza

Od 24 lutego jedna trzecia Ukraińców - których populacja liczy ponad 41 milionów - została zmuszona do opuszczenia swoich domów, co stanowi największy obecnie kryzys związany z wysiedleniami ludzi na świecie. W całej Europie odnotowano obecnie ponad 6,6 mln uchodźców z Ukrainy, najwięcej w Polsce, Rosji i Niemczech.


181. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Źródło: PAP 181. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Źródło: PAP

Oprócz strat w ludziach, Ukraina od czasu aneksji Krymu w 2014 roku straciła na rzecz Rosji kontrolę nad około 22% swoich ziem. Straciła pas wybrzeża, jej gospodarka została sparaliżowana, a niektóre miasta zostały zamienione w gruzy przez rosyjski ostrzał. Gospodarka Ukrainy skurczy się o 45% w 2022 roku. Premier Denys Szmyhal powiedział w lipcu, że całkowita odbudowa po wojnie będzie kosztować około 750 mld dolarów. Może to być znacznie więcej. Nie jest jasne, ile Ukraina wydała na walkę.

REKLAMA

Wojna jest kosztowna także dla Rosji - choć nie ujawnia ona kosztów, które są tajemnicą państwową. Oprócz kosztów militarnych, Zachód próbował ukarać Moskwę, nakładając surowe sankcje - największy szok dla gospodarki Rosji od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. Rosyjski bank centralny przewiduje obecnie, że gospodarka Rosji warta 1,8 biliona dolarów skurczy się o 4%-6% w 2022 roku, czyli mniej niż przewidywane w kwietniu 8%-10%. Mimo to wpływ na gospodarkę Rosji jest poważny - i jeszcze nie do końca jasny. Rosja została wykluczona z zachodnich rynków finansowych, większość jej oligarchów jest objęta sankcjami i ma problemy z zaopatrzeniem w niektóre produkty, takie jak mikrochipy. Rosja w zeszłym miesiącu nie spłaciła swoich zagranicznych obligacji po raz pierwszy od katastrofalnych miesięcy po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku.


Sankcje osłabiają gospodarkę Rosji. Źródło: PAP Sankcje osłabiają gospodarkę Rosji. Źródło: PAP

Globalna inflacja

Inwazja i zachodnie sankcje na Rosję doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen nawozów, pszenicy, metali i energii, przyczyniając się zarówno do wrzenia kryzysu żywnościowego, jak i fali inflacyjnej, która rozbija się o gospodarkę światową. Rosja jest drugim po Arabii Saudyjskiej największym na świecie eksporterem ropy naftowej oraz największym na świecie eksporterem gazu ziemnego, pszenicy, nawozów azotowych i palladu. Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę, międzynarodowe ceny ropy naftowej skoczyły do najwyższych poziomów od rekordów z 2008 roku. Próby zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy, gazu i produktów naftowych - lub nawet ograniczenia ich cen - zaostrzyły to, co już jest najpoważniejszym kryzysem energetycznym od czasu arabskiego embarga na ropę w latach 70. Po tym, jak Rosja odcięła przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1 do Niemiec, ceny hurtowe gazu w Europie gwałtownie wzrosły. Całkowite odcięcie dopływu gazu doprowadziłoby strefę euro do recesji, z gwałtownymi skurczami zarówno w Niemczech, jak i we Włoszech.


Ruch w ukraińskich portach na Morzu Czarnym. Źródło: PAP Ruch w ukraińskich portach na Morzu Czarnym. Źródło: PAP

Wolniejszy rozwój

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje obecnie, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,2%, co oznacza spadek z 6,1% w ubiegłym roku i jest znacznie niższe od kwietniowej prognozy 3,6%, styczniowej 4,4% i październikowej 4,9%. W ramach "wiarygodnego" alternatywnego scenariusza, który obejmuje całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy do końca roku i dalszy 30% spadek eksportu rosyjskiej ropy, MFW powiedział, że globalny wzrost spowolni do 2,6% w 2022 roku.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie od 24 lutego około 9,1 miliarda dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym systemy przeciwlotnicze Stinger, systemy przeciwpancerne Javelin, haubice 155 mm oraz chemiczny, biologiczny, radiologiczny i nuklearny sprzęt ochronny. Kolejnym największym darczyńcą dla Ukrainy jest Wielka Brytania, która dostarczyła 2,3 miliarda funtów (2,72 miliarda dolarów) wsparcia wojskowego. Unia Europejska przeznaczyła dla Ukrainy 2,5 mld euro (2,51 mld dolarów) na pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

REKLAMA


Ukraińska gospodarka w zapaści. Źródło: PAP Ukraińska gospodarka w zapaści. Źródło: PAP
  • Czytaj także:

Rosyjskie diamenty dostają nową metkę w Indiach. Handel z Europą "po cichu"

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ Bloomberg/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej