Drugi dzień solidnych wzrostów na Wall Street. "Otoczenie gospodarcze wygląda zdradliwie"

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. To drugi wzrostowy dzień z rzędu, a do poprawy nastrojów przyczyniły się lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne amerykańskich spółek.

2022-10-19, 08:30

Drugi dzień solidnych wzrostów na Wall Street. "Otoczenie gospodarcze wygląda zdradliwie"
Fed podniósł stopy procentowe po raz 11, w ciągu ostatnich posiedzeń. Tylko w czerwcu utrzymał stopy na tym samym poziomie co w maju 2023. . Foto: Shutterstock/Damien VERRIER

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 338 punktów, czyli 1,12 proc. i wyniósł 30.523,80 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,14 proc. i wyniósł 3.719,98 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.772,40 pkt.

Analitycy zastanawiają się jak długo może potrwać obecny rajd na giełdach.

- W ciągu ostatniego tygodnia nadal mamy silne poczucie rajdu na rynku bessy. Otoczenie gospodarcze wygląda zdradliwie i nawet nie wiemy, czy znajdujemy się obecnie na szczytowych poziomach inflacji i wycenach stóp procentowych. Są to znaczne przeszkody, które sprawią, że każde odbicie na giełdzie będzie niezwykle trudne - powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku w Oanda Europe.


- Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy ten rajd szybko się załamie, ale fakt, że rozpoczął się pomimo wysokiej inflacji w USA jest pozytywny. Ryzyko dla perspektywy gosp. nie jest już za nami, ale czy szczyt niepewności jest już za nami? Być może - powiedziała Esty Dwek, dyrektorka ds. inwestycji Flowbank SA.

Nastroje dotyczące rynku akcji i globalnego wzrostu PKB wśród zarządzających funduszami ankietowanych przez Bank of America wskazują na pełną kapitulację, otwierając drogę do zwyżek na rynku akcji w 2023 r.

"Płynność na rynku znacznie się pogorszyła. Choć giełda była dotąd odporna na negatywny sentyment do zeszłego miesiąca, lecz teraz zaczęła lepiej odzwierciedlać pesymizm inwestorów" - podali w raporcie stratedzy BofA.

Dane makro


Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozy wzrostu USA na ten i następny rok i miała ostrzec, że podwyżki stóp procentowych i inflacja wepchną gospodarkę w recesję w stylu lat 90.

Z projekcji modelu Bloomberg Economics wynika, że amerykańska gospodarka na 100 proc. wejdzie w recesję w ciągu następnych 12 miesięcy.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), spadł w październiku do 38 pkt. wobec 46 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał indeksu na poziomie 43 pkt.


Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Oczekiwano +0,1 proc. mdm, wobec -0,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -0,2 proc.

Przetwórstwo przemysłowe wyniosło +0,4 proc. mdm. Prognozowano +0,2 proc., wobec +0,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,1 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 80,3 proc. vs konsensus 80 proc. i wobec 80,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 80 proc.

Wyniki spółek


W USA trwa sezon publikacji wyników spółek za trzeci kwartał.

Johnson & Johnson spadł o 0,4 proc., pomimo kilkuprocentowych wzrostów w ciągu dnia. Przychody wyniosły 23,79 mld USD wobec oczekiwanych przez analityków 23,46 mld USD.

Goldman Sachs zwyżkował o 2 proc. Przychody netto banku w trzecim kwartale wyniosły 11,98 mld USD wobec oczekiwanych 11,37 mld USD. Dzień wcześniej lepsze od oczekiwań wyniki podały również inne banki: Bank of America oraz Bank of New York Mellon.

Po lepszych od oczekiwań wynikach akcje Lockheed Martin zyskały ponad 8 proc.

Hasbro spadł o 3 proc., a zysk na akcję firmy w trzecim kwartale wyniósł 1,42 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 1,56 USD.



Microsoft zyskał 0,4 proc. po doniesieniach, że w tym tygodniu zwolni prawie tysiąc pracowników

Według danych Refinitiv IBES analitycy spodziewają się teraz, że zysk spółek z indeksu S&P 500 wzrośnie o 3,6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, znacznie mniej niż 11,1 proc. spodziewane na początku lipca.

- Pierwsze raporty spółek za III kwartał były pozytywne, a rząd Wielkiej Brytanii zaobserwował pewną stabilizację. Te okoliczności i ogólnie niskie wyceny były prawdziwą siłą napędową rynku akcji w ciągu ostatnich kilku dni - powiedział Patrick Armstrong, dyrektor ds. inwestycji w Plurimi.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 4 pb. do 4,05 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 6 pb. do 4,08 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -42 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 13 pb.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 82,21 USD za baryłkę, po spadku o 3,74 proc., na grudzień futures na Brent zniżkują o 3 proc. do 88,88 USD/b.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej