Rozpoczął się szczyt G20. Wśród tematów wojna na Ukrainie i protekcjonizm gospodarczy

Musimy współpracować, aby ocalić świat - mówił na sesji otwierającej szczyt przywódców G20 na Bali, gospodarz spotkania prezydent Joko Widodo. Obrady zdominował temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków dla całego świata.

2022-11-15, 08:40

Rozpoczął się szczyt G20. Wśród tematów wojna na Ukrainie i protekcjonizm gospodarczy
Na Bali rozpoczął się szczyt G20.Foto: PAP/DITA ALANGKARA / POOL

Wyspa Bali stała się tłem dla rozmów o najgorszych zbrodniach popełnianych przez Rosję na Ukrainie i zagrożeniu użyciem broni jądrowej. Otwierając szczyt G20 gospodarz spotkania prezydent Joko Widodo podkreślił, że współpraca światowych przywódców potrzebna jest obecnie jak nigdy wcześniej.

- Musimy współpracować, aby ocalić świat. To nasza odpowiedzialność nie tylko przed obywatelami naszych państw, ale też wobec ludzi na całym świecie - powiedział Widodo.

Prezydent Indonezji dodał, że niezbędne jest zakończenie wojny na Ukrainie.

- Bycie odpowiedzialnym oznacza, że musimy zakończyć wojnę. Bez tego trudno będzie światu iść naprzód - dodał Joko Widodo.

REKLAMA

Dziś przed światowymi przywódcami wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który także apelował o działania na rzecz zakończenia wojny i wsparcie jego programu pokojowego. Zełenski ostrzegł też przed działaniami Rosji w zaporoskiej elektrowni jądrowej, która jego zdaniem, po zajęciu przez Rosjan, stała się "radioaktywną bombą".

Posłuchaj

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu na szczycie liderów grupy G20 przedstawił dziesięciopunktowy ukraiński plan pokojowy. Domagał się dla swojego kraju gwarancji w zakresie bezpieczeństwa nuklearnego, żywnościowego i energetycznego. Źródło: IAR 0:48
+
Dodaj do playlisty

Gospodarka bez protekcjonizmu 

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa ostrzegła we wtorek przywódców G20 przed pozwoleniem na "zakorzenienie się" protekcjonizmu handlowego i powiedziała, że fragmentacja światowej gospodarki na bloki geopolityczne znacząco zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu.

W przygotowanych uwagach wygłoszonych na szczycie przywódców Grupy 20 Georgiewa powiedziała, że 345 milionów ludzi na świecie cierpi obecnie z powodu kryzysu żywnościowego w wyniku wojny Rosji na Ukrainie, wysokiej inflacji i katastrof klimatycznych. Powiedziała, że kraje G20 powinny "pozwolić handlowi robić swoje".

REKLAMA

- Usunięcie barier, zwłaszcza dla żywności i nawozów, może przejść długą drogę, aby przeciwdziałać cierpieniu setek milionów ludzi. Nie możemy pozwolić, aby protekcjonizm się zakorzenił, a świat dryfował w kierunku oddzielnych bloków - powiedziała Georgiewa.

Posłuchaj

Musimy współpracować, aby ocalić świat - mówił na sesji otwierającej szczyt przywódców G20 na Bali, gospodarz spotkania prezydent Joko Widodo. Obrady zdominował temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków dla całego świata. Źródło: IAR 1:02
+
Dodaj do playlisty

Georgiewa od dawna ostrzegała przed fragmentacją światowej gospodarki na bloki prowadzone przez Stany Zjednoczone i zachodnich sojuszników z jednej strony, a Chiny i inne gospodarki państwowe z drugiej, mówiąc, że doprowadzi to do zróżnicowania technologii i standardów regulacyjnych oraz wzrostu protekcjonizmu handlowego.

MFW obliczył, że tak podzielony świat traciłby rocznie co najmniej 1,5 proc. produkcji PKB.

- A koszty byłyby znacznie wyższe - dwa razy wyższe lub więcej - dla gospodarek otwartych, tych, które zależą od współpracy międzynarodowej - powiedziała.

REKLAMA

Jest jeszcze czas, aby uniknąć tej sytuacji i "zapobiec lunatykowaniu w świat, który jest biedniejszy i mniej bezpieczny", dodała.

Georgiewa powtórzyła również swój apel do krajów G20 o przyspieszenie wysiłków na rzecz redukcji zadłużenia biedniejszych krajów, które zostały dotknięte kryzysem COVID-19, skutkami wojny na Ukrainie i inflacją. Dla 25 proc. wschodzących gospodarek rynkowych i 60 proc. krajów o niskich dochodach jest to kruszenie ich zdolności do radzenia sobie z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, powiedziała.

Pochwaliła porozumienie Czadu z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji 3 miliardów dolarów długu zewnętrznego, mówiąc, że jest to dowód na to, że długo opóźniane wspólne ramy traktowania długu przez G20 zaczynają przynosić rezultaty.

- Ale musimy zrobić dużo, dużo więcej - dodała Georgiewa.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/mib/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej