Raport "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022". Czy warto zadbać o pozostanie na rynku osób 50+?

Pokolenie 50+ może stanowić istotny czynnik na rynku pracy. Należy zatem tak zmienić przepisy i nastawienie pracodawców, a także samych osób po 50. roku życia, aby chętniej pracowały dłużej, a nie decydowały się na jak najszybsze odejście na emeryturę - to główne konkluzje raportu "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia".

2022-11-20, 13:25

Raport "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022". Czy warto zadbać o pozostanie na rynku osób 50+?
Współcześni 60-latkowie są często w świetnej kondycji i są dla firm nieocenioną wartością.Foto: DuxX/Shutterstock

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy, przed Polską stoją trudne wyzwania demograficzne. Z prognozy liczby ludności podanej przez GUS wynika, że do 2050 roku ludność naszego kraju zmniejszy się o 4,5 mln. Grupa osób 60+ stanowić będzie 40 proc. społeczeństwa.

Raport "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia" wskazuje, jak pracodawcy powinni "zagospodarować" pracowników 50+, a także odpowiada na pytanie, jak skłonić osoby z tej grupy wiekowej do kontynuowania kariery zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego

Potrzebna jest właściwa prewencja

- Pracownicy 50+ przez pracodawców są postrzegani jako osoby odznaczające się szacunkiem do pracy i miejsca zatrudnienia - stwierdziła Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

- Jak pokazuje nasze badanie, osoby te często rozpoczynały pracę po zakończeniu edukacji i nadal pracują w tym samym miejscu, a aż 67 proc. respondentów chce pozostać w tej samej firmie - dodała.

REKLAMA

Według raportu 39 proc. badanych deklaruje chęć kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 23 proc. jest zdecydowanych, że nie chce pracować po 60/65 urodzinach. 38 proc. Polaków wciąż jednak nie wie, czy podjęłoby pracę po przekroczeniu wieku emerytalnego. Zmiana podejścia do ewentualnego przedłużenia aktywności zawodowej to wyzwanie, które stoi przed wszystkimi: państwem, przedsiębiorcami, przyszłymi emerytami.

- Potrzebna jest właściwa prewencja, a także edukacja związana z tematyką wydłużania aktywności zawodowej; są one konieczne dla zapewnienia zdrowej i bezpiecznej pracy - stwierdził Bartosz Gaca, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Praca z odpowiednim wynagrodzeniem

W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40 proc. Według statystyk ponad 94 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat i więcej. Co skłania pracowników do kontynuacji życia zawodowego na emeryturze? 32 proc. respondentów wskazało, że "zaoferowanie pracy z odpowiednim wynagrodzeniem", a dla 30 proc. "zaoferowanie pracy na część etatu".

Ważnym elementem są również kwestie trudności na rynku pracy, z jakimi spotykają się osoby 50+. Zgodnie z raportem 6 proc. badanych doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek, 9 proc. było świadkiem takiego zachowania w stosunku do innych, a 10 proc. nie potrafiło na to pytanie odpowiedzieć.

REKLAMA

- W Kodeksie pracy mowa jest o dyskryminacji bezpośredniej, ale także o dyskryminacji pośredniej. Należy skupić się na popularyzacji wiedzy o tym, czym jest dyskryminacja, czym nie jest, co to jest dyskryminacja pośrednia, a bezpośrednia - wskazała Marta Bem, psycholog Głównego Inspektoratu Pracy w Państwowej Inspekcji Pracy.

Doświadczenie zawodowe i życiowe

Inny problem na rynku pracy wskazał natomiast Witold Polkowski, ekspert BHP Pracodawcy RP.

- Czy tylko pracodawcy są winni temu, że osoby starsze, w tym emeryci mają utrudniony dostęp do rynku pracy? Śmiem wątpić - oświadczył.

Jak zauważył, polski "system prawny, unijny niestety też, wprost wypiera osoby starsze z zatrudnienia". Według eksperta "chodzi o to, żeby system prawny był spójny", a istotne jest również to, żeby twórcy prawa posłuchali głosu pracodawców. Tylko dzięki wspólnym działaniom jest szansa na poprawienie dostępności do rynku pracy dla osób 50+.

REKLAMA

- Pracownicy 50+ mogą wnieść do każdej organizacji bardzo wiele kompetencji, umiejętności i doświadczenia zarówno zawodowego, jak i życiowego. I można zaobserwować pierwsze sygnały, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby 50+ - podsumowała Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, współtwórczyni raportu "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej