more_horiz
Gospodarka

Rozpoczęły się ferie zimowe. Szczegółowe kontrole autokarów na drogach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 11:03
Uczniowie z pierwszych pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają tegoroczne ferie. W tym samym czasie Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna akcję "Bezpieczny autokar - ferie 2023", w trakcie której szczegółowo kontrolowane będą autokary wycieczkowe.
Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu.
Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu.Foto: Ministerstwo Infrastruktury/Twitter

Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać również funkcjonariusze Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, prowadzący kontrole prędkości w najniebezpieczniejszych miejscach.

- W okresie ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie na trasach wiodących do zimowych kurortów. Przypominamy więc kierowcom, aby stosowali się do przepisów, zadbali o stan techniczny pojazdów, dostosowali prędkość do panujących warunków drogowych, tak aby zapewnić sobie i innym podróżującym bezpieczeństwo - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Nie tylko w punktach kontrolnych

Kontrole będą prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale również w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.

Podczas kontroli inspektorzy zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów - ocenie podlega m.in.: stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. To elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane są także uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców.

Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z wyprzedzeniem telefonicznie lub przez e-mail właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.

Inspektorzy zwracają uwagę, aby w trakcie już trwającego wyjazdu, opiekunowie reagowali, kiedy kierowca nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowaną przez uczestników podróży.

Ferie zimowe 2023

Harmonogram ferii zimowych w 2023 r.:

  • 16-29 stycznia: woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia - 5 lutego: woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia - 12 lutego: woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13-26 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 775 autobusów. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu dalszej jazdy.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS