Komisji Dozoru Jądrowego USA certyfikowała reaktor NuScale. Projekt będzie realizować KGHM

2023-01-23, 11:30

Komisji Dozoru Jądrowego USA certyfikowała reaktor NuScale. Projekt będzie realizować KGHM
W lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.Foto: KGHM

Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który przybliża nas do realizacji własnych planów dotyczących atomu - stwierdził prezes KGHM Tomasz Zdzikot, odnosząc się do wydania certyfikatu dla projektu małego reaktora modułowego NuScale Power przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.

- To dla nas ważny sygnał, potwierdzający, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu - podkreślił prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

Spółka przypomniała, że w lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Teraz technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych.

Certyfikat daje gwarancję inwestorom

W energetyce jądrowej certyfikację projektów przeprowadza się celem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego.

- Uzyskany przez NuScale Power końcowy certyfikat daje gwarancję inwestorom, że ustalenia w nim zawarte są wiążące - zaznaczył prof. ekspert KGHM Ludwik Pieńkowski.

Zwrócił uwagę, że jego wydanie przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) to ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 r. dla modułów o mocy 50 MW i modularnego bloku o łącznej mocy 600 MW składającego się z 12 modułów.

- Zmodyfikowany projekt NuScale Power zakłada, że bloki energetyczne będą wyposażone w moduły o mocy 77 MW i NRC właśnie uruchomiło proces jego certyfikacji - dodał.


Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

"To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało certyfikację Komisji Dozoru Jądrowego USA" - podkreślił KGHM w komunikacie.

Dwa miliony stron dokumentacji

Według prezesa i dyrektora generalnego NuScale Power Johna Hopkinsa wydanie oficjalnej certyfikacji przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego dla małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) firmy NuScale Power "jest historycznym krokiem przybliżającym nas do przyszłości, w której świat będzie zasilany wyłącznie czystą energią".

- Certyfikacja NRC czyni elektrownię jądrową VOYGR firmy NuScale rozwiązaniem gotowym do wdrożenia przez naszych klientów w krótkim horyzoncie czasowym - dodał John Hopkins.

Zwrócił uwagę, że NRC musiała zapoznać się z wnioskiem o certyfikację, który zawierał ponad dwa miliony stron szczegółowej dokumentacji technicznej.

"Innowacja w najlepszym wydaniu"

KGHM przypomniał, że w lipcu 2022 r. spółka złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW.

"Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych" - zaznaczono.

Projekt małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związany z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Przypomniano, że podczas ubiegłorocznego szczytu G7 prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale "jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie".

W opinii szefowej Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA Kathryn Huff SMRy "to innowacja w najlepszym wydaniu".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej