Jaki był wzrost PKB w końcówce 2022 roku według GUS? Eksperci komentują
Produkt Krajowy Brutto Polski w IV kw. 2022 r. wzrósł o 2,0 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 3,6 proc. rdr w III kw. 2022 r. - wynika z komunikatu GUS. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szacunkiem flash GUS.
2023-02-28, 10:00
Z danych GUS wynika, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 4,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 1,5 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,1 proc. rdr.
Popyt krajowy w IV kw. '22 wzrósł o 1,1 proc. licząc rok do roku (rdr) Analitycy ankietowani przez PAP oczekiwali wzrostu na poziomie 1,3 proc.
Konsumpcja prywatna w IV kw. 2022 roku spadła o 1,5 proc. rdr. Ankietowani przez PAP eksperci spodziewali się spadku na tym samym poziomie (-1,5 proc.)
Co z poziomem inwestycji?
Inwestycje w IV kw. 2022 wzrosły o 4,9 proc. licząc rok do roku (rdr) - wynika z obliczeń GUS. Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał wzrostu inwestycji o 5,2 proc. rdr, spadku konsumpcji prywatnej o 1,5 proc. rdr i wzrostu popytu krajowego o 1,3 proc. (rdr).
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Jakie jest nastawienie firm do inwestycji?
Większość przedsiębiorstw deklaruje utrzymanie poziomu inwestycji z zeszłego roku - wynika z badania przeprowadzonego przez GUS.
"Wśród przedsiębiorstw dominują wskazania na utrzymanie poziomu inwestycji na poziomie zeszłego roku. Jednocześnie, w porównaniu z badaniami z grudnia ub.r. we wszystkich sektorach gospodarki zauważalny jest spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących wzrost ich poziomu (suma wskazań na nieznaczny i poważny wzrost)" - napisano w analizie GUS.
Jakie branże chcą inwestować?
GUS podaje, że na poziomie szeroko rozumianych sektorów gospodarki zmiana ta widoczna jest najwyraźniej w przypadku jednostek przetwórstwa przemysłowego (spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących wzrost poziomu inwestycji o 12,1 pkt. proc.) oraz jednostek handlu detalicznego (spadek o 9,2 pkt. proc.).
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Według GUS najbardziej wyraźne zmiany wystąpiły jednak na niższych poziomach agregacji, tj. w przypadku jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących wzrost poziomu inwestycji o 26,2 pkt. proc.) oraz przedsiębiorstw handlu detalicznego z branży żywność (spadek o 18,0 pkt. proc.)
PR24/PAP/IAR/PR1/Justyna Golonko/Prostak/sw
REKLAMA