Polacy nie życzą sobie, by im zakazywano jeść mięsa. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
Aż 58 procent badanych uważa, że Polacy powinni dla zdrowia nie zmieniać nawyków żywieniowych. Zaledwie 1,6 procent ankietowanych uważa natomiast, że powinniśmy zrezygnować z jedzenia mięsa - wynika z sondażu.
2023-03-09, 09:25
W czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" opublikowano sondaż IBRiS, w którym zapytano ankietowanych, czy Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z jedzenia mięsa, jeść go mniej, czy nie zmieniać nawyków. "Polacy nie chcą, by ktoś z zewnątrz wpływał na ich decyzje związane z jedzeniem" - czytamy w dzienniku.
Polacy chcą mieć wybór
"Z sondażu IBRiS wynika, że zaledwie 1,6 proc. ankietowanych uważa, że Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z jedzenia mięsa. Niespełna 35 proc. jest zdania, że powinni jego ilość ograniczyć. Z kolei 58 proc. - to największy odsetek odpowiedzi - jest za tym, by nie zmieniać nawyków żywieniowych. Za zwiększeniem spożycia mięsa opowiedziało się prawie 4 proc. ankietowanych" - podaje dziennik.
Według gazety ankietowani odpowiedzieli tak, "bo nie chcą, by zaglądano im do talerza". "A to, co i kiedy jedzą, powinno być ich wyborem" - zauważa "Rz".
Decyzja UE
"Tymczasem od kilku tygodni jedzenie mięsa stało się tematem politycznym. Ma to związek z decyzją Unii Europejskiej związanej z możliwością dodawania do żywności proszku ze zmielonych świerszczy" - przypomina dziennik.
REKLAMA
Według "Rz" informacja o dodaniu takiego składnika do danego produktu znajdzie się na opakowaniu.
Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wykonano w dniach 3-4 marca, metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Czytaj także:
- Wiceminister rolnictwa: będziemy bronić tradycyjnych wartości żywieniowych
- Czy "owadzina" może szkodzić człowiekowi? Naukowiec: skutki zdrowotne nie są na ten moment znane
- "Poszkodowanych zostanie kilka milionów ludzi". Wiceminister rolnictwa o raporcie C40 Cities
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA