"Sprzedaż bardziej opłacalna niż kiedykolwiek". Szwajcarski eksport leków do Rosji bije rekordy

Wojna na Ukrainie nie wpłynęła znacząco na wielkość szwajcarskiego eksportu do Rosji. Rekordowo wysoki poziom osiągnął w minionym roku eksport leków - poinformował portal 20min.ch. Szwajcaria dołączyła w marcu 2022 roku do unijnych sankcji wobec Rosji, obejmujących m.in. zakaz eksportu niektórych towarów.

2023-04-11, 10:10

"Sprzedaż bardziej opłacalna niż kiedykolwiek". Szwajcarski eksport leków do Rosji bije rekordy
Wyraźnym beneficjentem sankcji na Rosję stał się szwajcarski przemysł farmaceutyczny, który w ciągu roku wyeksportował do Rosji towary o wartości 2 mld franków szwajcarskich.Foto: Pavel L Photo and Video/Shutterstock

Wojna na Ukrainie trwa od ponad roku, a sankcje nałożone na Rosję przez UE obowiązują prawie od tego samego czasu.

"Szwajcaria zdecydowała, że agresywna wojna Rosji nie powinna pozostać bez konsekwencji i również przystąpiła do sankcji" - przypomina 20min.

Sankcje te, oprócz zamrożenia aktywów i zakazu podróży dla osób z listy sankcyjnej, obejmują również zakaz eksportu wielu towarów, takich jak broń, węgiel i towary luksusowe.

"Nie jest to znaczący spadek"

"Jednak niektóre rzeczy nadal mogą być eksportowane. A ich sprzedaż stała się bardziej opłacalna niż kiedykolwiek" - podkreśla 20min.

REKLAMA

Z danych Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Celnego wynika, że łączna wartość wyeksportowanych towarów spadła z 3,5 mld CHF (przed sankcjami) do 2,9 mld CHF (po nałożeniu sankcji).

"Biorąc pod uwagę, że wielu towarów nie można już eksportować, nie jest to znaczący spadek" - zauważa 20min.

Wyraźnym beneficjentem stał się przemysł farmaceutyczny, który w ciągu roku (od marca 2022 do lutego 2023) wyeksportował do Rosji towary o wartości 2 mld franków szwajcarskich, podczas gdy w roku przed wojną było to 1,4 mld franków.

Eksport leków do Rosji kwitnie

Jak wyjaśniają eksperci, jednym z powodów gwałtownego wzrostu eksportu jest tendencja do nabywania droższych leków przez Rosjan. Ponadto trwająca wojna na Ukrainie prowadzi do gromadzenia zapasów przez społeczeństwo rosyjskie, które obawia się całkowitego odcięcia od rynku leków z Zachodu.

REKLAMA

Jednak do tej pory tak się nie stało: obok Novartis, do Rosji dużo leków sprzedaje Roche.

"Firmy farmaceutyczne nie pochodzące ze Szwajcarii, takie jak Pfizer czy Eli Lilly, także nie zaprzestały sprzedaży leków w Rosji" - dodaje 20min.

"Eksport leków do Rosji kwitnie, ale większość branż z konieczności całkowicie się z eksportu wycofało, np. producent słodyczy Lindt & Spruengli czy sieć spożywcza Coop Transgourmet" - przypomina portal.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej