Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Tandem Westinghouse z Bechtel to gwarancja sukcesu"

Budowa pierwszej, dużej elektrowni jądrowej w Polsce już jest realizowana. To inwestycja prowadzona we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Zaplanowane na dzisiaj podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel, pozwoli na sformalizowanie wybranego modelu współpracy w formie konsorcjum.

2023-05-25, 11:22

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Tandem Westinghouse z Bechtel to gwarancja sukcesu"
Pełnomocnik rządu RP oznajmiła, że podczas wizyty w amerykańskim resorcie energii uzyskała obietnicę, że będzie zrobione wszystko, by rozmowy przyspieszyć. Foto: TonyV3112/Shutterstock

Projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowany na Pomorzu na zlecenie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe przez amerykański Westinghouse w technologii AP1000.

- W III kwartale tego roku planujemy z amerykańskimi partnerami podpisać kontrakt na prace projektowe dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Preferowanym przez nas modelem współpracy będzie stworzenie konsorcjum, aby wszystkie strony umowy, czyli PEJ, Westinghouse oraz firma inżynieryjna Bechtel, występowały wspólnie i razem dzieliły się odpowiedzialnością - tłumaczył pod koniec kwietnia Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

Pierwsza komercyjna umowa

Dzisiaj planowane jest podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy PEJ, Westinghouse i Bechtel, które pozwoli na sformalizowanie wybranego modelu współpracy w formie konsorcjum.

Jak zaznaczyła spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, taki model współpracy, preferowany od początku, znajdzie się w kontrakcie na usługi inżynieryjne obejmującym pierwszy etap prac nad szczegółowym projektem technicznym elektrowni na Pomorzu. Podpisanie samej umowy jest planowane na ten rok. Kontrakt będzie pierwszą komercyjną umową, w której bezpośrednio zaangażowana zostanie amerykańska firma Bechtel, od 2017 r. wraz z Westinghouse realizująca budowę dwóch bloków elektrowni Vogtle w stanie Georgia.

REKLAMA

Według spółki podpisanie umowy z konsorcjum Bechtel-Westinghouse pozwoli na wykorzystanie unikalnych kompetencji i doświadczeń zdobytych przy finalizowanej właśnie budowie dwóch reaktorów AP1000 w USA.

Wykonawca na wczesnym etapie prac

Dokument będzie podpisany z udziałem m.in. minister Anny Moskwy oraz ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego. Zdaniem szefowej resortu klimatu, jeżeli wykonawca pojawia się na wczesnym etapie prac, uczestniczy w projektowaniu, w pracach przedinżynieryjnych, w inżynieryjnych, to obniża się ryzyko jakichkolwiek opóźnień i dodatkowych uzgodnień.

- Pozwoli nam to pozostać w harmonogramie i wyprodukować energię pierwszą w 2033 r. To jest znany tandem Westinghouse z Bechtel. W takim modelu te dwie firmy budują elektrownie, stąd też wierzymy, że jest to dodatkowa gwarancja sukcesu - powiedziała minister Moskwa.

Coś więcej niż zwykły projekt

Przypomnijmy, że w połowie lutego tego roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z firmą Westinghouse umowę na prace przedprojektowe dla budowanej w Polsce elektrowni jądrowej. Dokument umożliwił m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu.

REKLAMA

- To pierwsza umowa, która określi zakres prac projektowych, wyrysuje bardzo ważne standardy bezpieczeństwa, ale też określi poszczególnych dostawców poszczególnych komponentów - powiedziała wówczas Anna Moskwa.

Z kolei ambasador Mark Brzeziński podkreślił, że ta współpraca to coś więcej niż zwykły komercyjny projekt. Zaznaczył, że to kluczowy filar w strategicznego łączeniu gospodarek Polski i USA.


Posłuchaj

Prezes PEJ i ambasador USA w Polsce o umowie na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

PR24.pl, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej