more_horiz
Gospodarka

Ile Polacy otrzymali w ramach zwrotu z PIT? Wiceminister finansów podał dokładne dane

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 17:00
Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.
Podatników, którzy rozliczają się podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest dzisiaj 26 mln - podał resort finansów.
Podatników, którzy rozliczają się podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest dzisiaj 26 mln - podał resort finansów.Foto: Shutterstock/Bizon 101

Podatników, którzy rozliczają się podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest dzisiaj 26 mln - przekazał wiceminister finansów Artur Soboń w czwartek podczas posiedzenia podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. Jak poinformował, w wersji papierowej za rok 2022 "rozliczyło się tylko 1 milion 300 tys. podatników", a z programu e-PIT skorzystało 11 mln osób.

Najwyższa kwota zwrotu podatku

- Zwroty podatkowe to jest kwota ok. 24 mld złotych - tyle Polacy otrzymali w ramach rozliczenia od swojego rocznego PIT-u - powiedział Soboń.

Wskazał, że średni czas zwrotu podatku do 17 dni, a "w sumie kwota dopłat to jest 11 mld złotych i 2,5 mld mniej niż przed rokiem". Dodał, że kwota najwyższego zwrotu podatku wyniosła 8,6 tys. zł.

Jak wskazał wiceminister finansów, resort opracował także kalkulator podatkowy, który wylicza zobowiązania podatkowe i porównuje je do roku 2021. - Chcemy go rozbudowywać także na przedsiębiorców, na sytuacje, które mogą dotyczyć podatników - zadeklarował.

Ulga dla klasy średniej

Soboń poinformował także, ile osób skorzystało na przeliczeniu ich zobowiązań podatkowych z wykorzystaniem przepisów, które obowiązywały w I połowie 2022 r. Chodzi przede wszystkim o tzw. ulgę dla klasy średniej.

- System ministerstwa wyłapywał takie osoby, szacując hipotetyczny podatek należny. Chodzi o 239,5 tys. podatników - stwierdził.

- Szacowaliśmy pierwotnie, że ta liczba będzie mniejsza - przyznał.

Dodał, że kwota zwrotów, jaka należy się tym podatnikom, dla których korzystniejsze będzie rozliczenie sie z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej, wyniosła 119 mln zł.

- Nie było takiego podatnika, który by na tej zmianie podatkowej stracił, bo system go wyłapał - podkreślił Artur Soboń.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24/akg