more_horiz
Gospodarka

Ekonomista: w ostatnich 33 latach potroiliśmy PKB na głowę. Gospodarczy złoty wiek Polski trwa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 11:11
- W ostatnich 33 latach potroiliśmy PKB na głowę, jesteśmy pod tym względem liderem Europy - powiedział w  wywiadzie dla Business Insider ekonomista, prof. Marcin Piątkowski z Akademii Koźmińskiego. Ocenił, że Polska przed 2030 r. osiągnie poziom 80 proc. dochodów bogatych krajów Europy. Gospodarczy złoty wiek Polski trwa i nie byłby możliwy bez UE - podkreślił Piątkowski.
Podczas ostatniej wojny Polska straciła 70 procent majątku narodowego i była przez dekady w systemie komunistycznym. A pomimo tego według ekspertów z ostatniego szczytu gospodarczego w Davos, miała największy po Chinach wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich 30 lat, w skali całego globu.
Podczas ostatniej wojny Polska straciła 70 procent majątku narodowego i była przez dekady w systemie komunistycznym. A pomimo tego według ekspertów z ostatniego szczytu gospodarczego w Davos, miała największy po Chinach wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich 30 lat, w skali całego globu.Foto: Shutterstock/TTstudio

Prof. Piątkowski podkreślił, że od czwartego kwartału 2019 do pierwszego kwartału 2023, Polska jest również numer jeden w Europie, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy.

- Jesteśmy na samym czele peletonu. Co więcej, podtrzymuję, to o czym mówię od ponad dekady, że co najmniej jeszcze do 2030 r. wciąż będziemy rozwijać się szybciej niż Europa Zachodnia. 10 lat temu prognozowałem, że Polska do 2030 r. osiągnie poziom 80 proc. dochodów bogatych krajów Europy. Wtedy wielu ekspertów twierdziło, że to zbyt optymistyczne myślenie. Tymczasem okazuje się, że te 80 proc. (z uwzględnieniem siły nabywczej) osiągniemy nawet wcześniej - powiedział ekspert Akademii Koźmińskiego.

Najlepsze lata w naszej historii?

Podkreślił, że osiągnięcia ostatnich 33 lat są największym sukcesem Polski w tysiącletniej historii.

- To dalej jest nasz gospodarczy złoty wiek. Podkreślam gospodarczy. Nigdy wcześniej nie udało nam się tak popchnąć gospodarki do przodu jak przez ostatnie 33 lata. Potroiliśmy PKB na głowę. Jesteśmy pod tym względem liderem Europy. Żaden inny europejski kraj tego nie dokonał. Od ponad ćwierćwiecza jesteśmy też liderem wzrostu na świecie, wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju. Od 1991 r. rozwijamy się szybciej nawet niż Korea Południowa - powiedział w wywiadzie dla portalu profesor Piątkowski.

Wojna na Wschodzie nie przestraszyła inwestorów?

Według Piątkowskiego obawy, iż Polska zostanie dla zagranicznych inwestorów krajem przyfrontowym, na razie się nie potwierdzają, czego dowodem jest choćby silny kurs złotego.

- Dobrze wygląda też saldo przepływu kapitałów. W 2021 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) był dwa razy większy niż przed pandemią. Zatem obawy nie przełożyły się na rzeczywistość i niech tak dalej będzie - dodał ekspert z Akademii Koźmińskiego.

Czytaj także:

Według ekonomisty, choć inflacja nadal jest w Polsce wysoka, to "widać już światełko w tunelu". - Sądzę, że dynamika wzrostu cen może spaść poniżej 10 proc. pod koniec trzeciego lub w czwartym kwartale - przewiduje profesor Piątkowski.

Polska ma dużą odporność na kryzysy?

Zdaniem profesora, Polska jest fenomenem, jeśli chodzi o radzenie sobie w czasach kryzysów.

Czytaj także:

- Przeszliśmy z sukcesem przez pierwszy kryzys transformacji ustrojowej lepiej niż inni. Przezwyciężyliśmy kryzys rosyjski 1998 r. Obroniliśmy się przed kryzysem dotcomów i kryzysem finansowym 2009 r. Podobnie było z polską gospodarką w czasach COVID-19. Za każdym razem wychodziliśmy z tarapatów lepiej niż większość innych gospodarek. To jest bardzo ważne, żeby tą antykruchliwość i elastyczność zachować - podkreślał Marcin Piątkowski.PR24/BusinessInsider/PAP/sw

REKLAMA