Polska gospodarka jest coraz ważniejsza dla globalnego handlu. PIE: wskaźnik inwestycji zagranicznych będzie rósł

2023-06-06, 11:00

Polska gospodarka jest coraz ważniejsza dla globalnego handlu. PIE: wskaźnik inwestycji zagranicznych będzie rósł
Polska ma szansę ponownie wkroczyć na ścieżkę silnego wzrostu gospodarczego - ocenia S&P.Foto: Blue Planet Studio/Shutterstock

Polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie. Co roku zwiększa swój udział w globalnym eksporcie i jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc lokowania inwestycji w Europie - stwierdził dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. W ocenie szefa PIE nasz kraj będzie w kolejnych latach przyciągać coraz więcej zagranicznych inwestycji.

- Polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie. Co roku zwiększa swój udział w globalnym eksporcie osiągając poziom 1,4 proc. - powiedział Piotr Arak.

Dyrektor PIE, który uczestniczył w Waszyngtonie w seminarium zorganizowanym przez amerykański think-tank Atlantic Council, dodał, że nasz kraj jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc lokowania inwestycji w Europie.

Potwierdzają to - jak zaznaczył - kolejne dane o napływie inwestycji, szczególnie tych typu greenfield, w których zajmujemy czwarte miejsce w UE. Jak stwierdził, "także do Polski zachodnie firmy chcą przenosić swój biznes z Chin, które prześcignęliśmy w produktywności i nowych inwestycjach".

Skracanie łańcucha dostaw

Jednocześnie - jak zwrócił uwagę szef PIE - Polska jest liderem sondaży wśród dużych korporacji dotyczących sprowadzania produkcji do Europy (tzw. reshoring, nearshoring).

- Pandemia i wojna na Ukrainie oraz wywołane nimi zmiany w światowych łańcuchach dostaw skłaniają firmy produkcyjne do poszukiwania nowych lokalizacji dla prowadzonych działalności - zauważył.

Dodał, że friendshoring, czyli przesuwanie produkcji do krajów sojuszniczych, bardziej bezpiecznych i przewidywalnych pod względem politycznym i gospodarczym, jest dla nich sposobem na uzyskanie większej odporności całego procesu produkcji.

Piotr Arak przyznał, że skracanie łańcucha dostaw to globalna tendencja.

- Nigdy wcześniej Polska nie była tak atrakcyjnym kierunkiem dla zagranicznych inwestycji. Obecnie prawie co czwarta europejska firma, która przesuwa produkcję do innego kraju, decyduje się na ulokowanie jej w Polsce - zaznaczył.

Dodał, że friendshoring jest też sposobem na bliższą współpracę gospodarczą pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi.

Dwa kluczowe czynniki

- W 2021 r. Polska przyciągnęła prawie 3,5 proc. światowych projektów typu greenfield, po raz pierwszy wyprzedzając Chiny - przypomniał szef PIE.

Wskazał m.in. na amerykańskiego giganta technologicznego Microsoft, który w 2020 r. wybrał Polskę jako miejsce inwestycji w nowe globalne centrum chmurowego przetwarzania danych.

- Dwa kluczowe czynniki, które decydują o atrakcyjności inwestycyjnej Polski to wysoka i wciąż rosnąca produktywność, relatywnie niskie koszty pracy, talenty, dobra infrastruktura i dostęp do unijnego rynku wewnętrznego. To sprawia, że wskaźnik inwestycji zagranicznych napływających do Polski będzie rósł - wyjaśnił Piotr Arak.

Piąty najczęściej wybierany kierunek

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska odpowiada za 1,4 proc. światowego eksportu tworząc 1 proc. globalnego PKB. W 2022 r. w Polsce powstało blisko 500 nowych inwestycji typu greenfield i był to wzrost o 16 proc. w porównaniu do 2022 r. Był to piąty najczęściej wybierany kierunek w Europie.

- Polska znalazła się również na 1. miejscu (wyprzedzając Niemcy i Turcję) w rankingu Reuters wskazującym kraje, do których najczęściej przenosiły produkcję firmy europejskie - podsumował Piotr Arak.


PR24.pl, IAR, PAP, DoS, MB

Polecane

Wróć do strony głównej