more_horiz
Gospodarka

Polscy przedsiębiorcy podbijają światowe rynki. BGK umożliwia im bezpieczny start za granicą

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 10:44
Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców na 85 zagranicznych rynkach. W ubiegłym roku wartość sfinansowanego eksportu i ekspansji zagranicznej wyniosła 3,3 mld zł. W drugiej połowie 2023 r. bank spodziewa się pierwszych umów kredytu finansujących innowacyjne projekty o profilu eksportowym.
BGK wspiera polskich przedsiębiorców już na 85 rynkach. Członek zarządu banku: co roku jesteśmy zaangażowani w ok. 200 projektów zagranicznych.
BGK wspiera polskich przedsiębiorców już na 85 rynkach. Członek zarządu banku: co roku jesteśmy zaangażowani w ok. 200 projektów zagranicznych.Foto: Shutterstock

- Chcemy, by polskie przedsiębiorstwa poczuły się bezpiecznie i rozszerzały swoją działalność za granicą. Wiemy, że muszą zainwestować dużo czasu i środków finansowych w poznanie nowego rynku, na przykład obowiązującego prawa - powiedział członek zarządu BGK Marek Tomczuk.

Dodał, że bank umożliwia im "bezpieczny start za granicą". - Pomagamy w rozwoju, za pomocą krótko- i długoterminowych instrumentów finansowych. Podążamy za polskimi przedsiębiorstwami niezależnie od branży, czy rynku ekspansji - stwierdził.

- Dopasowujemy strukturę finansowania do specyfiki lub lokalizacji projektu, nasza oferta jest zróżnicowana - dodał.

Jak ustrukturyzować transakcję zagraniczną

W finansowaniu eksportu dla mniejszych projektów BGK stosuje instrumenty pośrednie, przy współpracy z bankiem lokalnym.

- Może być to akredytywa, czy kredyt dla banku nabywcy. Dla tych większych, wymagających dłuższego okresu wsparcia, wykorzystujemy finansowanie bezpośrednie, w oparciu o kredyt dla nabywcy lub wykup wierzytelności - wyjaśnił.

Podkreślił, że wspólną cechą większości narzędzi jest to, że BGK udziela zagranicznym nabywcom kredytów na finansowanie zakupu towarów oraz usług polskiego pochodzenia.

- Dzieje się to bezpośrednio lub poprzez bank nabywcy. Kredytobiorcą BGK może być bank, czy też spółka lokalna, ale również bezpośrednio skarb państwa kraju importera. Zabezpieczamy oraz finansujemy eksport zarówno towarów konsumpcyjnych, jak i inwestycyjnych - podkreślił.

W drugiej części 2023 r. Marek Tomczuk spodziewa się pierwszych umów kredytu finansujących innowacyjne projekty o profilu eksportowym.

- Poza wsparciem finansowym ze strony BGK, polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na nasze wskazówki, jak najbezpieczniej ustrukturyzować transakcję zagraniczną - zapewnił.

Rządowy Program Finansowe Wspieranie Eksportu

Członek zarządu BGK poinformował, że bank wspiera polskich przedsiębiorców już na 85 rynkach.

- Co roku jesteśmy zaangażowani w ok. 200 projektów zagranicznych. Tylko w ubiegłym roku asystowaliśmy w ekspansji m.in. w Słowenii, Wietnamie, Mongolii, Rwandzie i Kuwejcie.

Łączna kwota finansowania eksportu i ekspansji zagranicznej, którego BGK udzielił w 2022 roku, wyniosła 3,3 mld zł - powiedział.

W ostatnich kilkunastu miesiącach - jak zauważył - dostrzega wzrost zainteresowania rynkami geograficznie dalszymi niż państwa UE czy Europy Wschodniej.

- Są to przede wszystkim kraje afrykańskie, takie jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Rwanda, Egipt, a także Azji Zachodniej: Turcja i Jordania oraz Azji Centralnej - wymienił.

Marek Tomczuk przypomniał, że wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, BGK realizuje Rządowy Program Finansowe Wspieranie Eksportu, który dotyczy ekspansji na rynkach podwyższonego ryzyka.

- Wsparliśmy w jego ramach kontrakty eksportowe opiewające na łączną kwotę 6 mld zł - wyjaśnił.

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z programu, podpisali umowy z kontrahentami z Zatoki Perskiej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i Europy Wschodniej.

- Tylko w Afryce w ostatnich latach wsparliśmy ponad 120 projektów z branż: spożywczej, medycznej, meblarskiej, produkcyjnej, rolniczej, hi-tech oraz transportowej - podkreślił.

Wysokie nasycenie lokalnego rynku

W ocenie eksperta duży potencjał w kontekście rozwoju eksportu i zrekompensowania ograniczeń w handlu z Rosją, Białorusią i Ukrainą ma Azja Centralna.

- Tadżykistan, Turkmenistan, Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan i Mongolia tworzą 70-milionowy rynek konsumencki. Charakteryzuje się on rosnącym zapotrzebowaniem na rozwój infrastruktury, modernizację rolnictwa, cyfryzację wielu dziedzin życia społecznego, czy też transformację gospodarek poprzez zielone inwestycje - stwierdził.

Według niego nasi przedsiębiorcy zwracają też uwagę na Bliski Wschód.

- Kraje Zatoki charakteryzują się relatywnie wysokim poziomem bezpieczeństwa pod względem politycznym i finansowym. Są też w większości bogatsze od Polski, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom dochodu na głowę mieszkańca - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają PKB per capita trzykrotnie wyższy, a Kuwejt dwukrotnie większy niż Polska; zamożniejsze są również Bahrajn i Arabia Saudyjska.

- Trudnością dla polskich firm może być jednak wysokie nasycenie lokalnego rynku. BGK wspiera polskich przedsiębiorców w tym regionie głównie poprzez akredytywy i gwarancje - wskazał.

Inwestycje polskich spółek za granicą

Poza wsparciem w zdobywaniu nowych rynków eksportowych, BGK oferuje pomoc rodzimym przedsiębiorcom, pragnącym nawiązywać i kontynuować kontakty handlowe z partnerami ukraińskimi.

- Od lutego 2022 r. za pomocą akredytywy eksportowej wsparliśmy projekty warte prawie 1,5 mln euro i jesteśmy gotowi w dalszym ciągu wspierać relacje gospodarcze z naszym wschodnim sąsiadem - zapewnił.

Odnosząc się do inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw, Marek Tomczuk przypomniał, że w 2015 r. BGK wprowadził do oferty długoterminowy kredyt inwestycyjny, którego zabezpieczeniem w pierwszej kolejności są aktywa zagraniczne.

- Możemy pochwalić się już blisko 50 finansowaniami związanymi z bezpośrednimi inwestycjami polskich spółek za granicą - wskazał.

Wyjaśnił, że zakres tych projektów jest różnorodny - od inwestycji hotelowych, przez budowę czy modernizację zakładów produkcyjnych, po rozbudowę sieci dystrybucji i zagraniczne przejęcia.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA