KNF przyjęła nową Rekomendację U. Celem jest poprawa standardów w obszarze bancassurance
Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła nową Rekomendację U dotyczącą dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Znowelizowana Rekomendacja U m.in. rozszerza katalog jej adresatów o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
2023-06-27, 11:00
Celem Rekomendacji U jest poprawa standardów działalności w obszarze bancassurance (produktów ubezpieczeniowych powiązanych z produktami bankowymi) i określenie warunków dla stabilnego rozwoju tego rynku.
Nowa Rekomendacja U zastąpi dotychczasową, która obowiązuje od 2014 r. Komisja wskazała, że od tego czasu zmieniły się przepisy dotyczące m.in. oferowania produktów ubezpieczeniowych, co ma wpływ na sposób wykonywania działalności przez podmioty prowadzące działalność w obszarze bancassurance.
Banki mają czas do 1 lipca 2024 r.
Przyjęta Rekomendacja U rozszerza katalog jej adresatów o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), a ponadto wprowadza nowe postanowienia dotyczące m.in.:
- zapewnienia odpowiedniej wartości dla klienta produktów ubezpieczeniowych oferowanych w ramach bancassurance, w tym w ubezpieczeniach spłaty kredytu lub pożyczki (tzw. produkty CPI);
- sposobu oferowania produktów ubezpieczeniowych w ramach bancassurance;
- relacji banku/SKOK-u prowadzącego działalność w obszarze bancassurance z finansującym ubezpieczenie, który na podstawie umowy zawartej z bankiem/SKOK-iem zobowiązany jest pokryć koszty jego ochrony ubezpieczeniowej;
- monitorowania, w ramach systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem w banku/SKOK-u oraz przez komitet audytu, procesów związanych z oferowaniem produktów ubezpieczeniowych przez te podmioty.
KNF oczekuje, że banki dostosują swoją działalność do znowelizowanej Rekomendacji U nie później niż 1 lipca 2024 r., a spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe - nie później niż 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
Dobre praktyki dla produktów CPI
Polska Izba Ubezpieczeń podkreśliła, że znowelizowana Rekomendacja U jest dobrym dokumentem, który zarówno spełnia oczekiwania nadzorcze, jak i umożliwia oferowanie wartościowych produktów ubezpieczeniowych klientom banków.
Jak wskazano, choć Rekomendacja U nie jest bezpośrednio skierowana do zakładów ubezpieczeń, to wymagania w niej zawarte istotnie wpływają na działalność ubezpieczycieli, którzy w zakresie bancassurance współpracują z bankami, spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi oraz oddziałami instytucji kredytowych.
"W wielu miejscach Rekomendacja U wprost odnosi się do zakładów ubezpieczeń, nakładając na instytucje bankowe obowiązki, których spełnienie nie jest możliwe bez udziału zakładu ubezpieczeń" - podkreśliła Izba.
Poinformowała też, że branża ubezpieczeniowa i bankowa pracują obecnie nad dobrymi praktykami dotyczącymi produktów CPI. Mają one na celu dodatkowe zapewnienie wartości produktu CPI dla klienta i w założeniu będą uzupełnieniem przyjętej przez KNF nowelizacji Rekomendacji U.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA