more_horiz
Gospodarka

Astronauci wrócą na Księżyc. NASA dopina szczegóły przedsięwzięcia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 09:25
NASA zorganizowała konferencję prasową z astronautami misji Artemis, którzy jako pierwsi ludzie od czasu programu Apollo staną na Księżycu. Misja ma wystartować w listopadzie 2024 r. Na razie opóźnia się budowa rakiety, jej zakończenie planowane jest na luty 2024 roku.
NASA planuje powrót na Księżyc w misji Artemis.
NASA planuje powrót na Księżyc w misji Artemis.Foto: Shutterstock/ agilard

Konferencja prasowa nastąpiła po udanym próbnym przelocie bezzałogowego statku kosmicznego Orion wokół Księżyca w ramach misji Artemis. Test miał na celu ocenę działania rakiety SLS i statku. Start przekładano kilkakrotnie z powodu problemów z paliwem wodorowym.

Administrator NASA Bill Nelson podkreślił, że głównym celem misji Artemis jest dostarczenie agencji doświadczenia niezbędnego w przyszłych misjach na Marsa. Aby to osiągnąć, NASA zleciła SpaceX dostarczenie lądownika księżycowego, mającego służyć jako baza astronautów na Księżycu.

Wyprawa na Księżyc

W misji Artemis weźmie udział czterech astronautów, ale nie wszyscy wylądują na Księżycu. Przewiduje się, że statek kosmiczny Orion zadokuje do lądownika księżycowego Starship firmy SpaceX lub księżycowej stacji kosmicznej Gateway. Zastępca administratora NASA Pam Melroy podkreśliła znaczenie misji jako kluczowego lotu testowego, który pozwoli załodze "dogłębnie zrozumieć" statek kosmiczny.

Etapem, w którym astronauci wylądują na Księżycu, ma być Artemis 3. Jego docelowa data to grudzień 2025 r.

Misja została nazwana na cześć Artemidy, greckiej bogini Księżyca i bliźniaczki Apolla, która była imienniczką poprzedniego programu księżycowego. Jednym z celów misji jest wylądowanie na Księżycu pierwszej kobiety i pierwszej osoby kolorowej, a także ustanowienie trwałej obecności człowieka na powierzchni naszego naturalnego satelity do 2030 roku.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ fagenwasanni.com/ mib