Ogromne koszty uprawnień do emisji CO2. PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł

2023-08-30, 10:48

Ogromne koszty uprawnień do emisji CO2. PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł
Wojciech Dąbrowski powiedział, że Polska zobowiązała się do odejścia od węgla do 2050 roku. Zaznaczył, że PGE skraca ten okres, ponieważ tego wymaga dynamiczna sytuacja na rynku. Foto: twitter/PGE

PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2 - poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii - dodał. W jego ocenie, koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły.

W Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Dąbrowski stwierdził, że polska gospodarka, by pozostać konkurencyjną, potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Gość "Sygnałów Dnia" podkreślił, że PGE przyspiesza w realizacji planów związanych z neutralnością klimatyczną w stosunku do pierwotnych założeń:


Posłuchaj

Program 1 Polskiego Radia: prezes PGE o zaktualizowanej strategii (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Oczekiwania związane z tańszą energią

Prezes spółki zaznaczył, że węgiel będzie jeszcze podstawowym paliwem, ale zlokalizowanym w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Jak mówił, spółka ma gwarantować Polsce bezpieczeństwo do czasu budowy odnawialnych źródeł energii, odpowiedniej liczby wiatraków na morzu i siłowni nuklearnych, które w przyszłości mają zapewnić stabilną energię.


Posłuchaj

Program 1 Polskiego Radia: prezes PGE o zaktualizowanej strategii (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Wojciech Dąbrowski powiedział, że Polska zobowiązała się do odejścia od węgla do 2050 roku. Zaznaczył, że PGE skraca ten okres, ponieważ tego wymaga dynamiczna sytuacja na rynku. Wskazywał na oczekiwania klientów związane z zieloną i tańszą energią, a także na oczekiwania przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów, dla których zielona energia w Polsce jest "warunkiem koniecznym".

Dodał, że koszty CO2 stanowią dzisiaj około 40 proc. kosztów energii, podczas gdy źródła zeroemisyjne nie emitują CO2.

- PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za CO2, to są ogromne koszty, które ponosimy jako społeczeństwo, jako polska gospodarka - mówił.

Zaznaczył, w kontekście polityki klimatycznej, że dzisiaj potrzebna jest transformacja i szybka budowa OZE.

Pierwszy prąd z elektrowni jądrowej

Gość "Sygnałów Dnia" powiedział, że w 2035 roku ma popłynąć pierwszy prąd wytwarzany przez elektrownię jądrową wybudowaną przez spółkę PGE PAK Energia Jądrowa. Tworzą ją spółki: PGE i ZE PAK. Elektrownia ma powstać w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce.

Wojciech Dąbrowski przypomniał, że jest to jeden z dwóch projektów budowy realizowanych w Polsce.


Posłuchaj

Program 1 Polskiego Radia: prezes PGE o budowie elektrowni jądrowej w Polsce (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

16 sierpnia spółka PGE PAK Energia Jądrowa złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek w sprawie budowy elektrowni jądrowej w regionie Konin-Pątnów w Wielkopolsce.

Akceptacja wniosku o wydanie decyzji zasadniczej pozwoli spółce na wybudowanie elektrowni we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, spółką KHNP.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej