Zmiany w podatku PCC. Od dzisiaj można sporo zaoszczędzić kupując pierwsze mieszkanie

2023-08-31, 09:30

Zmiany w podatku PCC. Od dzisiaj można sporo zaoszczędzić kupując pierwsze mieszkanie
Od 31 sierpnia 2023r. weszła w życie ulga od podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania.Foto: Shutterstock/ Pinkystock

Od czwartku, 31 sierpnia br., w życie wchodzi zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) kupna pierwszego mieszkania lub domu; ma to dotyczyć rynku wtórnego.

Jak informował wcześniej resort finansów, zwolnienie z PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania będzie obowiązywać na mocy ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Zapisy dotyczące PCC wchodzą w życie w miesiąc po ogłoszeniu.

Zwolnienie z podatku

Resort finansów wskazał, że zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

Posłuchaj

dr Marcin Lachowicz, dyrektor departamentu polityki podatkowej Ministerstwa Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce tłumaczy kiedy mamy ulgę od czynności cywilno-prawnych( PCC) - ( Justyna Golonko) 7:46
+
Dodaj do playlisty

Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą skorzystać ze zwolnienia - poinformowało MF.

Ministerstwo podkreśliło, że zwolnienie wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.

Warunki zwolnienia z podatku

Ulga dotyczy domu lub mieszkania i wynosi ona 2 procent wartości zakupu lokalu, czyli na 100 tys. PLN możemy zaoszczędzić 2 tys. PLN.

Ulga dotyczy także wtedy, gdy kupujemy grunt wraz z domem, jeśli jest to nasze pierwsze mieszkania lub dom. W przypadku, gdy ulgę chce otrzymać małżeństwo to w przypadku, gdy jedno z nich: żona lub mąż już mieli mieszkanie nie mają prawa do tej ulgi. W przypadku spadku np. mieszkania po rodzicach, gdy spadek dotyczy mieszkania i jest ono podzielone pomiędzy rodzeństwo, wtedy nie płacą podatku PCC. Ale gdy udział majątkowy w spadku jest powyżej 50 % jego wartości, np. dla jedynaka, wtedy nie ma prawa do ulgi.

Warto też przypomnieć, że sprawy z urzędem podatkowym załatwia za nas notariusz, jeśli przychodzimy do niego z dokumentem kupna pierwszego w życiu mieszkania lub domu. W przypadku kupna mieszkania z garaże, skrytką lokatorską lub stałym miejscem parkingowym, nie płacimy podatku PCC, wtedy, gdy są one notarialnie zapisane jako część stała naszej, kupionej z rynku wtórnego nieruchomości.
Jeśli taki schowek lokatorski, garaż lub wyznaczone miejsce parkingowe, będą wpisane do księgi wieczystej pod innym numerem jak nasze mieszkanie, wtedy nie możemy ubiegać się o ulgę z tytułu, niepłacenia podatku PCC.

- Ulga podatkowa z tytułu PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych, dotyczy kupna mieszkania z rynku wtórnego, pod warunkiem, że to pierwsze mieszkanie - powiedział dr Marcin Lachowicz dyrektor departamentu polityki podatkowej Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej