more_horiz
Gospodarka

Unijne subsydia dla "elektryków" z Chin. KE wszczyna dochodzenie. "Nie akceptujemy tego"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 11:10
Komisja Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie subsydiów dla pojazdów elektrycznych pochodzących z Chin. Zapowiedziała to swoim orędziu o stanie Unii Europejskiej wygłaszanym w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Spadł eksport samochodów z Niemiec do Chin, ale zwiększył się import do naszego zachodniego sąsiada pojazdów z Chin, zwłaszcza tych elektrycznych.
Spadł eksport samochodów z Niemiec do Chin, ale zwiększył się import do naszego zachodniego sąsiada pojazdów z Chin, zwłaszcza tych elektrycznych.Foto: shutterstock.com/Eugene Photo

Sektor pojazdów to branża kluczowa dla czystej gospodarki, posiadająca ogromny potencjał dla Europy. Jednak rynki światowe są obecnie zalane tańszymi chińskimi samochodami elektrycznymi. A ich cenę sztucznie zaniża się ogromnymi dotacjami państwa. To zniekształca nasz rynek. A ponieważ nie akceptujemy tego od wewnątrz, nie akceptujemy tego z zewnątrz. Mogę więc dzisiaj ogłosić, że Komisja wszczyna dochodzenie w sprawie subsydiów dotyczące pojazdów elektrycznych pochodzących z Chin - powiedziała szefowa KE.

Nowe relacje z Ameryką Południową

Ursula von der Leyen stwierdziła, że celem UE jest także zacieśnianie współpracy handlowej ze światowymi gospodarkami.

W tym kontekście zapowiedziała, że UE musi dążyć do zawarcia umów o wolnym handlu z Australią, Meksykiem i zrzeszającą państwa Ameryki Południowej organizacją Mercosur do końca tego roku, a wkrótce potem z Indiami i Indonezją.

Co z unijnym rolnictwem?

Wśród wyzwań, przed którymi stoi UE przewodnicząca KE wymieniła rolnictwo. - Chcemy rozpocząć strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa w UE. Jestem przekonana, że rolnictwo i ochrona świata przyrody mogą iść w parze - podkreśliła.

Nowy rozdział OZE?

Szefowa KE zapowiedziała też, że KE zaproponuje europejski pakiet dotyczący energii wiatrowej, ściśle współpracując z przemysłem i państwami członkowskimi oraz udoskonali systemy aukcyjne w całej UE. - Jeśli chodzi o Europejski Zielony Ład trzymamy kurs - podkreślała von der Leyen.

Co z inflacją?

Ursula von der Leyen odniosła się też do inflacji w UE.

- Christine Lagarde i EBC ciężko pracują, aby utrzymać inflację pod kontrolą. Wiemy, że powrót do średnioterminowego celu EBC zajmie trochę czasu. Dobra wiadomość jest taka, że ceny energii zaczęły w Europie spadać - wskazała przewodnicząca KE.

PR24/PAP/sw