more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych. Wkrótce rusza nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 09:48
Rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc. Stawka wynosi 2.500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pomoc będzie udzielona rolnikom, którym w tym roku wiosenne przymrozki, huragan lub grad zniszczyły co najmniej 70 proc. upraw krzewów owocowych i truskawek
Pomoc będzie udzielona rolnikom, którym w tym roku wiosenne przymrozki, huragan lub grad zniszczyły co najmniej 70 proc. upraw krzewów owocowych i truskawekFoto: shutterstock

Resort podał, że pomoc będzie udzielona rolnikom, którym w tym roku wiosenne przymrozki, huragan lub grad zniszczyły co najmniej 70 proc. upraw krzewów owocowych i truskawek. Dokumenty będzie można składać od 6 do 20 października 2023 r.

"Stawka pomocy wynosi 2.500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw krzewów owocowych i truskawek, w których wystąpiły szkody" - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

De minimis i poza formułą

W komunikacie wskazano, że wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR.

Wyjaśniono, że pomoc będzie udzielana:

  • w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej;
  • poza formułą de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.

Zasady pomocy

Resort rolnictwa poinformował, że wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawki pomocy; wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.

Zaznaczono, że kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50 proc. dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS