Polska w czołówce unijnego wzrostu PKB po 2015 r. Instytucje zagraniczne dobrze oceniają perspektywy naszej gospodarki

2023-10-05, 14:22

Polska w czołówce unijnego wzrostu PKB po 2015 r. Instytucje zagraniczne dobrze oceniają perspektywy naszej gospodarki
Według Eurostatu Polska jest liderem wzrostu PKB po roku 2015. Foto: Shutterstock/TTstudio; Eurostat

Nasz kraj jest liderem wzrostu Produktu Krajowego Brutto po 2015 roku - wynika z danych Eurostatu za pierwszy kwartał 2023 roku. Także PKB Polski w roku 2023 będzie korzystnie wyróżniać się na tle całej Unii Europejskiej, o czym świadczą dane resortu finansów, OECD i Banku Światowego.

Polska zajęła czwarte miejsce, po Irlandii, Malcie i Cyprze. Niemcy zajęły 24 miejsce, a Francja 26. W statystykach uwzględniono 36 krajów. Najgorszą dynamikę PKB odnotowano w Czarnogórze, Bułgarii i Grecji.


Jak był poziom PKB UE wg Eurostatu od roku 2015 Jaki był poziom PKB UE wg Eurostatu od roku 2015?

Dobre plany na rok 2023

- Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i bardzo odporne na kryzysy. Mamy szansę osiągnąć w tym roku 1 proc., a nawet nieco powyżej 1 proc. wzrostu PKB - powiedziała w piątek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa resortu finansów podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu wskazała, że przyjęty projekt nowelizacji tegorocznego budżetu oraz ustawy okołobudżetowej to odpowiedź przede wszystkim na zobowiązania rządu. Gospodarka w Polsce, ale też na świecie, szczególnie u naszych sąsiadów, w naszym otoczeniu nieco zwalniają w tym roku - zauważyła szefowa resortu finansów.

Ale minister Magdalena Rzeczkowska zaznaczyła jednocześnie, że "fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i bardzo odporne na kryzysy".


Wzrost PKB wybranych krajów na przestrzeni ostatnich lat. Wzrost PKB wybranych krajów na przestrzeni ostatnich lat.

Minister finansów dodała, że w ramach nowelizacji budżetu "przekazujemy ponad 14 mld zł na zapewnienie zrównoważonego wzrostu jest". - To są środki, które zasilą subwencję ogólną, a więc mogą być swobodnie dysponowane przez samorządy - podkreśliła szefowa resortu finansów.

Jak Bank Światowy ocenia stan naszej gospodarki?

Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,7 proc., a w 2024 r. na 2,6 proc. - wynika z najnowszych szacunków BŚ. W 2025 r. BŚ prognozuje dynamikę polskiego PKB na 3,2 proc.

Według OECD spadek PKB mniejszy niż oczekiwano

Realny PKB Polski w 2023 r. spadnie do 0,9 proc., ponieważ wysoka niepewność, inflacja oraz zacieśnienie monetarne doprowadziły do osłabienia popytu. Ale w 2024 r. wzrost PKB przyspieszy do 2,1 proc. - wynika z opublikowanych w środę prognoz OECD dla Polski.

OECD opublikowała prognozy gospodarcze dla krajów członkowskich oraz dla całego świata. W przypadku Polski organizacja prognozuje, że realny PKB w 2023 r. wzrośnie o 0,9 proc., zaś w 2024 r. ma nastąpić odbicie w górę. OECD oceniła, że Krajowy Plan Obudowy przyspieszy inwestycje, ale też zastrzegła, że dalsze opóźnienie w wypłatach środków dla Polski może doprowadzić do osłabienia wzrostu.

Inflacja spada zdaniem OECD

OECD stwierdziła, że inflacja w Polsce osiągnęła szczyt w lutym tego roku i że zaczęła spadać, jednak organizacja oczekuje, że ze względu na dobrą sytuację na rynku pracy i z powodu wydatków budżetowych będzie się ona utrzymywać na podwyższonym poziomie. Z prognoz wynika, że na koniec roku inflacja ma spaść do 12,4 proc. a na koniec roku 2024 - do 4,8 proc.

Z prognoz wynika, że na koniec 2023 r. deficyt sektora general governance (sektor publiczny) ma sięgnąć w Polsce 4,7 proc. a w 2024 r. spaść do 3,4 proc.

Z kolei zadłużenie Polski wg definicji UE ma wynieść 50,6 proc. PKB na koniec tego oraz 52,1 proc. PKB na koniec roku 2024. Zdaniem OECD, ze względu na utrzymującą się presję inflacyjną oraz wzrost deficytu, stopy procentowe powinny zostać podniesione do 7,25 proc. z 6,75 proc. obecnie, a ich obniżanie powinno rozpocząć się w II połowie 2024 r. Budżet na 2023 r. został przygotowany, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 1,7 proc., zaś inflacja średnioroczna wyniesie 9,8 proc.

Czytaj także:

PR24/PAP/IAR/sw/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej