Ponad 5,5 miliarda metrów sześciennych. Tyle gazu przepłynęło przez Baltic Pipe w ciągu roku
W ciągu roku z Danii do Polski przez gazociąg Baltic Pipe przepłynęło ponad 5,5 miliarda metrów sześciennych gazu pochodzącego z norweskich, podmorskich złóż.
2023-10-06, 14:28
Otwarty w październiku 2022 roku interkonektor zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego do naszego kraju.
"Minął rok od uruchomienia 274 kilometrów Baltic Pipe - gazociągu biegnącego na dnie Morza Bałtyckiego – pierwszego w historii polskiego gazownictwa gazociągu podmorskiego. Dzięki temu w ciągu roku z Danii do Polski przepłynęło ponad 5,5 mld m3 gazu" - wskazano w informacji spółki Gaz-System.
Spółka przypomniała, że w początkowym okresie, czyli od 1 października do 30 listopada 2022 r., ze względów technicznych, przepustowość połączenia wynosiła 2 mld m sześc./rok, a natomiast 30 listopada 2022 r. osiągnięto pełną przepustowość 10 mld m sześc. rocznie.
Podmorski gazociąg jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ zaspokaja ponad 50 procent rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce.
Czytaj także w i.pl:
Ponadto w obliczu trwającej wojny na Ukrainie uruchomienie interkonektora jest drogą do suwerenności energetycznej państwa. Baltic Pipe biegnie na dnie Morza Bałtyckiego i jest pierwszym w historii polskiego gazownictwa gazociągiem podmorskim.
"W ciągu minionych 12 miesięcy pracy zdarzały się okresy przesyłania gazu o pełnej przepustowości infrastruktury, potwierdzając tym samym przydatność Baltic Pipe, który obok Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jest jednym z głównych punktów dostaw gazu ziemnego do naszego kraju" - wskazano w komunikacie Gaz-System.
REKLAMA
Poinformowano, że w pierwszym roku funkcjonowania gazociągu podstawowe działania eksploatacyjne koncentrowały się na przygotowaniu i przeprowadzeniu inspekcji zewnętrznej (w tym badań środowiskowych) oraz inspekcji wewnętrznej, wymaganych przez odpowiednie urzędy w Danii, Szwecji i Polsce.
Wyniki badań z inspekcji zewnętrznej i wewnętrznej, posłużą do przeprowadzenia zaawansowanych analiz inżynierskich i przygotowania raportu dot. integralności gazociągu podmorskiego, zapowiedziała firma Gaz-System.
PR24/IAR/sw
REKLAMA
REKLAMA