Budowa elektrowni szczytowo-pompowej Młoty może ruszać. Jest umowa inwestycyjna

2023-10-09, 17:00

Budowa elektrowni szczytowo-pompowej Młoty może ruszać. Jest umowa inwestycyjna
Elektrownia szczytowo-pompowa Żydowo. Tego typu obiekty magazynują energię, wspierają stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz pełnią funkcję przeciwpowodziową. Foto: ENERGA

PGE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty. Fundusz ma objąć 49 proc., a PGE 51 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12. Elektrownia szczytowo-pompowa Młoty ma mieć moc ok. 1.050 MW.

W ramach inwestycji mają powstać dwa zbiorniki wodne, które dodatkowo pełniłyby funkcje przeciwpowodziową na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka, elektrownia zostanie podłączona do krajowego systemu linią 400 kV. Wartości umowy nie podano.

Zgodnie z harmonogramem ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 r. Według PGE, spółka PGE Inwest 12 uzyska od swoich właścicieli środki na finansowanie zaplanowanych prac, które w najbliższym czasie skupią się na uruchomieniu postępowania na generalnego realizatora inwestycji.

Pełna inwentaryzacja przyrodnicza

Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, budowa ESP Młoty to element transformacji energetycznej i realizacji strategii spółki dla zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego.

- Dobór nowoczesnych technologii oraz rozwiązań technicznych i budowlanych, pozwoli nieprzerwanie pracować temu magazynowi zielonej energii przez minimum czterdzieści lat - zaznaczył Wojciech Dąbrowski.

Jak dodał, finalizowane są prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, aby jeszcze w tym roku złożyć stosowne dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej.

Dynamiczny rozwój OZE

W ocenie wiceprezesa NFOŚ Artura Michalskiego, umowa to duży krok do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Bez takich magazynów energii jak elektrownia szczytowo-pompowa w Młotach nie będzie możliwy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza tych niestabilnych, tak jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - zaznaczył Artur Michalski.

PGE zaznaczyła, że budowa ESP jest działaniem komplementarnym do zwiększania udziału OZE w związku koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej